SP3 For Windows XP.....!

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 919 kez

SP3 For Windows XP.....!

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Windows XP Service Pack3 Genel Bakış

Microsoft sürekli olarak, Windows işletim sisteminin performansını, güvenliğini ve kararlılığını artırmak için çaba göstermektedir. Microsoft, bu çabanın bir parçası olarak, şirketin müşterileri ve ortakları tarafından bildirilen sorunlara yönelik güncelleştirmeler, düzeltmeler ve diğer geliştirmeler üzerinde çalışmaktadır. Müşterilerin bu güncelleştirme ve geliştirmeleri edinmesini kolaylaştırmak amacıyla Microsoft, bu öğeleri düzenli aralıklarla tek bir pakette birleştirir ve tüm Windows müşterilerinin kullanımına sunar. Bu paketlere hizmet paketi adı verilir.

Windows XP Service Pack 3 (SP3), güvenlik güncelleştirmeleri ve düzeltmeler de dahil olmak üzere, daha önce yayınlanan tüm Windows XP güncelleştirmelerini içerir. Bu paket ayrıca, müşterinin işletim sistemi deneyimini önemli ölçüde değiştirmeyen bazı ayrı sürümleri ve birkaç yeni geliştirmeyi de içerir.

Windows XP SP3, Windows XP dağıtmayı sürdüren müşteriler için yeni bir temel sunar. Windows SP3, bilgisayarlarında Windows XP yüklü olan müşteriler için, bu müşterilerin Windows Update’i kullanırken tek güncelleştirmeleri reddetme gibi işlemlerde gözden kaçırmış olabileceği güncelleştirme eksiklerini tamamlar.

Windows Vista en gelişmiş güvenlik ve yönetim olanaklarını sunar, ancak şu anda Windows Vista’ya yükseltme yapamayan bilgisayarlar için Windows XP SP3, bu bilgisayarların tüm kullanılabilir güncelleştirmelere sahip olmasını ve Ağ Erişim Koruması (NAP) gibi bazı yeni Windows Server 2008 olanaklarından faydalanmasını sağlar.

Bu teknik incelemede, Windows XP SP3’teki yenilikler açıklanmakta ve müşterilerin hizmet paketini nasıl dağıtabileceği hakkında bir genel bakış sunulmaktadır.

Resim

Service Pack 3 İçeriği

Windows XP SP3, güvenlik güncelleştirmeleri, düzeltmeler ve belirli ayrı sürümler de dahil olmak üzere daha önce yayınlanan tüm Windows XP güncelleştirmelerini içerir. Örneğin hizmet paketi, Microsoft® Yönetim Konsolu (MMC) 3.0 ve Microsoft Core XML Services 6.0 (MSXML6) gibi daha önce güncelleştirme olarak yayınlanan işlevleri içerir.

Microsoft, Windows’un Windows Vista gibi yeni sürümlerinin içerdiği önemli işlevleri Windows XP SP3 üzerinden Windows XP’ye eklememektedir. Örneğin Windows XP SP3, Windows Internet Explorer 7’yi içermemekle birlikte, hem Internet Explorer 6 hem de Internet Explorer 7 için güncelleştirme içerir ve bilgisayarda hangi sürüm yüklüyse o sürümü güncelleştirir.

SP3, Windows XP kullanan kuruluşların Windows Server® 2008 işletim sistemindeki yeni özelliklerden faydalanmasına yardımcı olmak için, özel bir durum olarak Ağ Erişim Koruması’nı (NAP) içerir.

936929 numaralı Bilgi Bankası makalesi, Windows XP SP3’ün içerdiği güncelleştirmelerle ilişkili tüm diğer Bilgi Bankası makalelerini listelemektedir. Aşağıdaki bölümlerde de Windows XP SP3’ün içerdiği işlevlerin üst düzey bir açıklaması sağlanmaktadır.

Daha Önce Yayınlanan İşlevler

Tablo 1’ de açıklanan işlevsellik, zaten tek başına güncelleştirmelerle Windows XP için kullanıma sunulmuştur.

Ancak, sistem yöneticilerinin bu güncelleştirmelerin her birini yüklemeyi seçmesi gerekir. Windows XP SP3, bunları varsayılan olarak içerir.

Tablo 1. Daha Önce Yayınlanan İşlevler

Resim
Resim

Yeni ve Geliştirilmiş İşlevler

Tablo 2 Windows XP SP3’teki önemli değişikliklerden bazılarını açıklar. Microsoft, Windows’un yeni sürümlerindeki yeni özellikleri veya işlevleri birkaç özel durum dışında SP3 üzerinden Windows XP’ye eklememektedir. Daha önce de belirtildiği gibi, Windows XP çalıştıran kuruluşların Windows Server 2008’deki yeni özelliklerden faydalanmasına yardımcı olmak için NAP’nin Windows XP’ye eklenmesi bu özel durumlar arasındadır.

Tablo 2 Yeni ve Geliştirilmiş İşlevler

Resim
Resim
Resim
Resim

Windows XP SP3 Dağıtma

Windows XP SP3, Windows Update ve Microsoft Yükleme Merkezi’nde kullanıma sunulacaktır. Hizmet paketi, Toplu Lisans müşterileri, TechNet aboneleri ve MSDN® aboneleri tarafından da kullanılabilecektir. Windows Update üzerinden karşıdan yükleme boyutu değişiklik gösterir, ancak bilgisayarın yapılandırmasına bağlı olarak genellikle 70 megabayttır (MB). Yükleme Merkezi üzerinden karşıdan yükleme boyutu yaklaşık 580 MB’dir.

Temel olarak Windows XP SP3’ün dağıtılması, Windows XP SP1 ve SP2’nin dağıtılmasıyla aynı şekilde gerçekleştirilir.

· SP3 birikmelidir, böylece kullanıcılar SP3’ü Windows XP SP1 veya SP2’nin üzerine yükleyebilir.

· Windows XP SP3, Windows XP’nin ilk sürümünde desteklediği dillerle aynı dilleri destekler.

· SP3 güncelleştirme paketini, Windows XP SP1 veya SP2’nin herhangi bir sürümünde çalıştırabilirsiniz. Örneğin SP3 güncelleştirme paketini, SP1 yüklenmiş Windows XP Media Center Edition çalıştıran bir bilgisayarda çalıştırabilirsiniz. Özel durumlar, XP için Katıştırılmış sürümlerdir.

· Sistem yöneticilerine yönelik araçlar ve kılavuzlar, Windows XP SP2’de bulunanlardan temelde farklılık göstermemektedir. Kapsamlı bilgi için, Microsoft TechNet üzerindeki Windows XP Professional Dağıtma ve Windows XP Service Pack 2 Dağıtım Bilgileri sitelerini ziyaret edin.

· Microsoft Systems Management Server 2003, Microsoft System Center Configuration Manager 2007 veya üçüncü taraf çözümler kullanarak SP3’ü dağıtabilirsiniz. İşlem temelde değişmedi.

Windows XP SP3, yalnızca Windows XP’nin x86 sürümlerinde kullanılabilir. Windows XP’nin x64 sürümlerine, Windows Server 2003 SP2 ile hizmet verilmiştir.

Windows XP Service Pack 3 Yenilikleri (XP SP 3)

Hiç şüphesiz ki her ürün yöneticisi gibi Microsoft’da çıkarmış olduğu ürünlerin performansını,güvenliğini ve kullanılabilirliliğini geliştirmek için çalışmalar yapmaktadır.İşletim sistemleri üzerinde yaşanan bu tür sıkıntıların giderilebilmesi için Microsoft,iş ortaklarından ve müşterilerden yapılan geri dönüşlere göz önünde bulundurmaktadır.Bu geri dönüşler üzerinden işletim sistemlerinde belli başlı iyileştirmelere gidilmektedir.Güncelleştirmelerin ve geliştirmelerin yer almış olduğu paketlere Service Pack diyoruz.

Microsoft tarafından şuana kadar en çok kullanılan client işletim sistemlerinden Xp için 2008 Nisan ayında bir Service Pack yayınlamıştır.336 MB boyuta sahip olan bu paket içerisinde yeni temalardan,gğvenlik güncelleştirmelerine kadar değişiklikler bulunmaktadır.İlk etap da şunu belirtmekte fayda var ki paketin sadece %20’lik bir bölümü yeni özellikleri içermektedir.Microsoft,Windows Xp işletim sistemine birçok yeni özellik ekleyen SP2 paketinin aksine SP3 ile daha önce yayınlanan tüm güncelleştirmeleri içeren bir paket yayınlamıştır.İşte bu da paketin geri kalan %80’lik bir bölümüdür.

Microsoft client işletim sistemi olarak,Vista ile yeri şimdilik doldurulamayan Xp işletim sistemine Service Pack çıkartarak mevcut kullanıcılara,iş ortaklarına ve müşterilere yeni bir temel sunmaktadır.Bu arada amaç sorunsuz bir sistem kullanabilmek için gözden kaçan Update’lerin bu servis paketi ile tamanlanmasının yanında aynı zamanda yeni çıkan Server işletim sistemleri ile de uyumlu bir şekilde çalışabilmesini sağlamaktır.Örneğin, Windows Server 2008 ile bize sunulan NAP(Network Access Protection) isimli özelliğin Xp tarafından artık desteklenebilmesi.

Microsoft Xp SP3 ile gelen yenilikleri aşağıdaki tabloda olduğu gibi 3 ana başlık altında toplamaktadır.Performans,Güvenlik ve Kullanılabilirlilik.Xp SP3’ü aşağıdaki linkden indirebilirsiniz.

Kaynak Site:

Microsoft TR

TRWE_MMXII
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
REASMCODERİNG