işletim sistemlerinin dörtte biri halen Windows 7

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4593 kez

işletim sistemlerinin dörtte biri halen Windows 7

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Windows 7'nin genişletilmiş destek döneminin sonuna gelmesinden bu yana neredeyse beş ay geçti, yani genişletilmiş güvenlik güncelleştirmeleri (ESU) alan kullanıcılar, işletmeler ve eğitim müşterileri. Buna rağmen, saygın işletim sistemi hala Windows 10'un arkasındaki en popüler ikinci işletim sistemidir ve pazarın yaklaşık yüzde 25'ini kaplamaktadır

İnanması zor, Windows 7 2009'da yayımlandı ve Ocak 2015'te genişletilmiş destek aşamasına girdi ve kullanıcıların önümüzdeki beş yıl boyunca hala ücretsiz kritik güvenlik yamaları, hata düzeltmeleri ve teknik destek almalarını sağladı.

Bu yıl 14 Ocak'ta uzatılmış destek süresi sona erdi. ESU'lar hala tüm Windows 7 Professional ve Windows 7 Enterprise müşterileri tarafından kullanılabilir durumda, ancak Microsoft makine başına 25 $ (Enterprise) veya 50 $ (Pro) ücret alıyor ve bu fiyatlar her yıl artacak.

Normal Windows 7 ler artık yeni keşfedilen güvenlik açıkları için yamalar almadığından, siber saldırılar nedeniyle giderek daha fazla risk altında - İngiltere'nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, kullanıcıları internet bankacılığı ve hatta e-postalar için Windows 7 kullanmamaları konusunda uyardı. Ancak NetMarketShare'e göre, Wndows 7 kullanıcı sayısı Ocak ayından bu yana neredeyse hiç değişmedi, işletim sistemi hala PC'lerin neredeyse dörtte birinde (yüzde 24.28) kullanılıyor.

Resim

On iki ay önce, Windows 7 pazarda yüzde 35'lik bir paya sahipti, bu yüzden artık desteklenmeyen on yıllık bir işletim sistemi için yüzde 10'luk bir düşüş hiç de fena değil. Peki neden bu kadar çok kişi Windows 10'a yükseltmek istemiyor?

1. Gizlilik endişeleri
2. Windows 10’un güncellemelerinin neden olduğu sayısız sorun
3. Bazı işletmelerin güncellene durumu yeterli değil ve birçok kişi sadece Windows 7'yi tercih ediyor.

Windows 10, payını yüzde 57.83'e çıkardıktan sonra üst sıradaki konumunu güçlendirmeye devam etti. Mart ayında Microsoft, en son işletim sistemini çalıştıran bir milyar cihaz hedefine ulaştı. Ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan% 3,17'ye ulaşan Linux yavaş yavaş ilerliyor.

https://www.techspot.com/news/85480-win ... l-pcs.html
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: işletim sistemlerinin dörtte biri halen Windows 7

Mesaj gönderen shampuan »

Çok yerinde ve doğru bir yazı.

Ancak yeni bilgisayarlar geriye uyumlu olmadıklarından maalesef 7 kurulamıyor, kullananın eli mahkum. Sırf bu yüzden yeni bilgisayar alasım gelmiyor kurulum aşamasında klavye mouse görmüyor, diski görmüyor, flaşı görmüyor... Çünkü o zamanlar çıkan windows7 medyasında henüz üretilmemiş olan bu yeni donanımların kodları olmadığı için kurulamıyor. Yakında 8'leri de kuramayacağız.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Şİrketlerin , tüketicileri bu zorlama huylarını hiç sevmiyorum.
Kullanıcı avatarı
GOG
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 9 kez
İletişim:

Mesaj gönderen GOG »

windows 10 mahkumuz gibi gözüküyor.
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Mesaj gönderen cankusa »

shampuan yazdı: 03 Haz 2020, 23:18 Çok yerinde ve doğru bir yazı.

Ancak yeni bilgisayarlar geriye uyumlu olmadıklarından maalesef 7 kurulamıyor, kullananın eli mahkum. Sırf bu yüzden yeni bilgisayar alasım gelmiyor kurulum aşamasında klavye mouse görmüyor, diski görmüyor, flaşı görmüyor... Çünkü o zamanlar çıkan windows7 medyasında henüz üretilmemiş olan bu yeni donanımların kodları olmadığı için kurulamıyor. Yakında 8'leri de kuramayacağız.
Kullanmış oldugum makina en yeni sistem (Mısı Laptop Uefı) buna Win-7 işletim sistemini çok rahat kuruyor ve kullanmaya devam ediyorumi
Sürücülerini ve drevirlerini kendi sistesinden indirip kurdum.
Offis-2016 ve Yazıcı Hp sistemde kurulu.
Kullanmış oldugum yardımcı programların en son versionları kurulu.
Windowsun kendi virüs koruma programı kurulu güncellemesinide aldım çok da güzel çalışıyor buldugu virüsleride temizliyor.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

cankusa yazdı: 04 Haz 2020, 07:11
shampuan yazdı: 03 Haz 2020, 23:18 Çok yerinde ve doğru bir yazı.

Kullanmış oldugum makina en yeni sistem (Mısı Laptop Uefı) buna Win-7 işletim sistemini çok rahat kuruyor ve kullanmaya devam ediyorumi
Sürücülerini ve drevirlerini kendi sistesinden indirip kurdum.
Offis-2016 ve Yazıcı Hp sistemde kurulu.
Kullanmış oldugum yardımcı programların en son versionları kurulu.
Windowsun kendi virüs koruma programı kurulu güncellemesinide aldım çok da güzel çalışıyor buldugu virüsleride temizliyor.
Bildirim için çok sağolun. Bir internet kafede gelen modern laptoplarda sürekli sorun yaşıyorduk. Özellikle yeni SSD takarken biosda görünmesine rağmen windows kurulum ekranında görünmüyordu. Zaman zaman klavyeyi görmeme, fareyi görmeme gibi sıkıntılar da yaşadık. Önemli bir ayrıntı: hep aynı isodan kurmayı deniyorduk ve biraz eskiydi. Belki güncelleme almış bir isodan sıkıntı çıkarmaz. Sizinki de bundan olabilir...
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Mesaj gönderen cankusa »

-Son model Laptoplar Win-10 kurulu olarak geliyor.Mıcrosoft bilgisayar üreticilerine (baskı yapıyor veya rüşvet) veriyor onlarda kazançlarına bakıyor kullanıcıyı düşünen yok.
-Normal ISO dosyaları ile son model Laptoplara Win-7 işletim sistemi kurmaya çalışırsanız cihazınız buna müsade etmiyecektir.
-Elinizdeki Win-7 ISO ile yeni bir Laptopa format atacak iseniz bu ISO nun içerisindeki instal.wim dosyasını alıp Win-10 veya Win-8 ISO içerisindeki instal.wim dosyasını silip bunun yerine bir üstte almış oldugunuz instal.wim sürükleyip kaydetmeniz gerekecektir.
-Bu işlemi yapmak için Power ISO veya Ultra ISO programı size yardımcı olacaktır.
-Yukardaki işlemleri uygulayıp Win-7 işletim sistemini kurdunuz.

Kurnaz Microsoft cihazınızı yeniden başlatıp günceleme kontrolu yaptıgınızda ekranda Desdeklenmeyen Donanım Hatası

Resim

veren bir uyarı verecektir bu uyarıyı vermesini istemiyorsanız aşadaki linkten sisteminize uygun olan küçük bir uygulama var indirip cihazınıza kurun.

64 bit sistemler için

https://github.com/zeffy/wufuc/releases ... 01-x64.msi

32 bit sistemler için

https://github.com/zeffy/wufuc/releases ... 01-x86.msi

Yok ben bunlarla ugraşamam derseniz bunun da elbette bir çaresi var.

Desdeklenmeyen Donanım Hatası nedir

https://www.sordum.net/38955/guncelleme ... im-hatasi/
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

cankusa yazdı: 04 Haz 2020, 18:49 -Son model Laptoplar Win-10 kurulu olarak geliyor.Mıcrosoft bilgisayar üreticilerine (baskı yapıyor veya rüşvet) veriyor onlarda kazançlarına bakıyor kullanıcıyı düşünen yok.
-Normal ISO dosyaları ile son model Laptoplara Win-7 işletim sistemi kurmaya çalışırsanız cihazınız buna müsade etmiyecektir.
-Elinizdeki Win-7 ISO ile yeni bir Laptopa format atacak iseniz bu ISO nun içerisindeki instal.wim dosyasını alıp Win-10 veya Win-8 ISO içerisindeki instal.wim dosyasını silip bunun yerine bir üstte almış oldugunuz instal.wim sürükleyip kaydetmeniz gerekecektir.
-Bu işlemi yapmak için Power ISO veya Ultra ISO programı size yardımcı olacaktır.
-Yukardaki işlemleri uygulayıp Win-7 işletim sistemini kurdunuz.

Kurnaz Microsoft cihazınızı yeniden başlatıp günceleme kontrolu yaptıgınızda ekranda Desdeklenmeyen Donanım Hatası

Resim

veren bir uyarı verecektir bu uyarıyı vermesini istemiyorsanız aşadaki linkten sisteminize uygun olan küçük bir uygulama var indirip cihazınıza kurun.

64 bit sistemler için

https://github.com/zeffy/wufuc/releases ... 01-x64.msi

32 bit sistemler için

https://github.com/zeffy/wufuc/releases ... 01-x86.msi

Yok ben bunlarla ugraşamam derseniz bunun da elbette bir çaresi var.

Desdeklenmeyen Donanım Hatası nedir

https://www.sordum.net/38955/guncelleme ... im-hatasi/
:arrow:
Kullanıcı avatarı
south
Kilobyte1
Kilobyte1
Teşekkür etti: 38 kez

Mesaj gönderen south »

1 aydır windows 10 kullanıyorum kurmadan aldığım windows 7 imajım hala duruyor ama baya alıştım windows 10 a
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Malesef Eninden sonunda alışmak durumundayız