Bu Ülke Öyle Kolay Kurulmadı:Cumhuriyet....!

Cumhuriyet ve Atatürk ile ilgili bilgi paylasim forumudur
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7838
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Bu Ülke Öyle Kolay Kurulmadı:Cumhuriyet....!

Mesaj gönderen trwe »

Resim

29 Ekim 1923 tarihi bu topraklarda yaşayan, bu topraklarda nesillerden beri yaşamaya devam eden tüm halkların, tüm ulusun, tüm coğrafyanın kaderini köklü şekilde değiştirdiği bir tarih olacaktır.

Yıkık, sefil, işlevsiz, darmadağın olmuş, yabancıların elinde maskaraya dönmüş koca bir imparatorluğun yıkıntılarından inşa edilen, uçurumun kenarında yıkık bir ülkeden, yeni bir vatan, yeni bir sosyete, yeni bir devlete geçişin resmi olarak doğum günüdür.

Atatürk, askeri kariyerine başladığında kurmay sınıfta tıpkı kendisi gibi parlak, ileriyi düşünebilen, oldukça yetenekli, dünyayı tanıyan şanslı bir zümre ile dünya sahnesine başlangıç yaparken, İlber Ortaylı hocanın dediği gibi; “imparatorluğun son dönemindeki, en iyi eğitim almış ekip” oldu. İlerleyen zamanda kendisi diğerlerinden yavaşça sıyrılacak, yıllarca süren savaşlar ve neticesinde yeni bir kimliğe sahip, yeni bir benliğe sahip bir ulus-devlet kuracaktı. Zamanının çok ilerisinde düşüncelere sahip olan Atatürk, millete dayanmayan hiçbir egemenliğin kalıcı olmadığının farkındaydı. Büyük harbin arifesinde mecliste sıkı tartışmalar ardından cephede kıyasıya savaş. Bu durum sadece Türk tarihinde değil, dünya tarihinde de eşine pek rastlanmamış bir olaydır.

Kurduğu bu ülkenin vaziyetinden haberdardı. Artık insanlarında kafalarında ve ruhlarında hayalet gibi dolaşan kölelik temelli sistemleri atmış, sayısız devrimler ile daha modern, daha çağdaş, daha akılcı, üreten, yurtta ve dünyada barışı hedefleyen, en büyük gayesi muasır medeniyetler seviyesine gelmek ve onu da geçmek olan, genç bir nesile emanet, Türk bilincini ve kimliğini hatırlayan ve temellerini hem Türk Dil hem de Türk Tarih kuruma dayandıran, işin sadece sanayi değil, fikri ve felsefik anlamda da temellerini attığı, önce kendisinin sonra da tüm yurttaşların gurur duyduğu bir ülke olmuştu artık Türkiye Cumhuriyeti.

Cumhuriyet, fikrimce, bu toprağın insanlarına verilen en büyük hediyeydi. Yüzyıllardan bu yana ezilmiş, hor görülmüş, dünyanın farklı yerlerinde ne için olduğu belli bile olmayan binlerce savaşa katılmış, parasız, sefil ve imkansızlıklar içerisinde mezarı bile olmayan yüzbinlerce şehide sahip bir halkın kendine gelmesi, kendini tanıması, kendi milli duygularının farkına varması, Türk olduğunu hissetmesi ve daha da önemlisi artık aşağılanan değil, üreten, düşünen, ön planda, söz sahibi, gözü daima ilerde olan ve hem Türklüğüyle hem de ülkesi olan Türkiye Cumhuriyeti ile gurur duyan bir millet, bir ulus vardı artık. Atatürk’ün izinde yürümek, onun açtığı bu yolda, onun eserini, hepimizin bir ucundan tutarak, yorulmadan ve büyük bir azim ile ileri doğru taşımamız gerektiği hepimizin boynunun borcudur. Atalarımıza olan borcumuzdur. Bu ülke kolay kurulmadı, bu ülkenin bayrağı kendi akıttığı kanı ile bütünleşen bir ülke olarak Cumhuriyeti, ülkemizi, değerlerimizi hep beraber daha da ileri götürelim.

Kaynak Site:

Ne Mutlu Türküm Diyene!

TRWE_MMXII
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
REASMCODERİNG
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 34143
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Bu Ülke Öyle Kolay Kurulmadı:Cumhuriyet....!

Mesaj gönderen velociraptor »

Ama rejimi nekadar kolay değişti değilmi ?
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
inciipek
Bit
Bit
Mesajlar: 27
Kayıt: 12 Oca 2020, 23:48

Re: Bu Ülke Öyle Kolay Kurulmadı:Cumhuriyet....!

Mesaj gönderen inciipek »

Çok güzel bir yazı okudum.
Allah bu ülkenin doğru ve hakça düşünen bireylerine yardımcı olsun ve Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalsın.
Severek ve titizlikle yaptığım bir çalışmamın bu güzel yazının yanında yer almasının sanırım bir mahsuru yoktur.


Resim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 34143
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Bu Ülke Öyle Kolay Kurulmadı:Cumhuriyet....!

Mesaj gönderen velociraptor »

Paylaşım için teşekkürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Cevapla