Linux dağıtımı nasıl yapılır ?

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
FrontierFree
Byte1
Byte1

Linux dağıtımı nasıl yapılır ?

Mesaj gönderen FrontierFree »

Arkadaşlar merhabalar. Bir çok linux dağıtımı var. Ben kişisel olarak linux dağıtımı nasıl yapabilirim.
Düşüncem şu şekilde; Bu işi yapanlar debian'ı alıp kurup daha sonra istediği yüklemeleri yapıp yada kaldırıp iso haline mi getiriyorlar.
Mesela pardus kurdum. ihtiyacım olan programları yükleyip ayarları yapıp, başka bilgisayara kurmak için nasıl iso haline getirebilirim. Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Re: Linux dağıtımı nasıl yapılır ?

Mesaj gönderen trasmus »

Dğıtımlarda kendilerine özel bazı programları entegre edip sistemi özelleştirirler. Yoksa modlamadan ileri gitmez.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Hiç linux deneyimin yoksa, bu konuda da uzmanlık seviyesinde değilsen, hemen şimdi bırak.

Ama ben kendime göre özelleştirilmiş birşey yapmak istiyorum diyorsan, debian işletim sisteminin temel hali vardır onu alır istediğin masaüstü ortamını istediğin yazılımları kurar keyfine bakarsın. Adı pardus olmuş, debian olmuş farketmiyor; neticede elindekinin adı linux. Sana sunduğu imkanlar belli, avantajlar belli, dezavantajlar belli.

Kısaca bir önceki mesaja katılıyorum.
Kullanıcı avatarı
FrontierFree
Byte1
Byte1

Öncelikle teşekkür ederim. Linux bilgim 10 üzerinden 5 diyebilirim.(Belki ortalamaya göre daha çok biliyorumdur. Kendi kendime puanım bu)1 yılı aşkındır kişisel bilgisayarımda linux kullanıyorum. Aslında net yapmak istediğim; bir linux dağıtımını alıp özelleştirip iso haline getirmek. Başka cihazlara kurabilmek. Mutlaka bir yöntem olması lazım. Ama bir türlü ben bulup öğrenemedim.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

ISO yapma işi cidden zor. Bir süre önce ben de kişisel olarak bir dağıtım yapıp ISO haline getirebilmeyi planlamış hatta yardım istemiştim. Ama internet üzerindeki belirsiz, anlaşılması zor ve net olmayan kısa bilgilerden başka birşey bulamadım. Dolayısıyla benim bilgim yok diyebilirim...
Kullanıcı avatarı
FrontierFree
Byte1
Byte1

shampuan yazdı: 10 Kas 2020, 15:24 ISO yapma işi cidden zor. Bir süre önce ben de kişisel olarak bir dağıtım yapıp ISO haline getirebilmeyi planlamış hatta yardım istemiştim. Ama internet üzerindeki belirsiz, anlaşılması zor ve net olmayan kısa bilgilerden başka birşey bulamadım. Dolayısıyla benim bilgim yok diyebilirim...
Hocam yardım için teşekkür ederim. forumu gezdiğimde ne kadar bilgili olduğunuzu görüyorum. Maşallah :arrow:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Birşey değil, estağfirullah.
Debian ya da Ubuntu'nun temel sürümünü alıp şekillendirmeyi ve klonlama yöntemi ile çoklu çalışmayı deneyebilirsin.
İyi çalışmalar.