.cmd Uzantılı Windows Programlama Dosyaları

Programlama dilleri konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7912
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

.cmd Uzantılı Windows Programlama Dosyaları

Mesaj gönderen trwe »

Merhabalar

Windows NT'de (XP, Vista, 7, 8, 10, ...), Komut İstemi (cmd.exe) tarafından yorumlanan toplu iş dosyaları yazılabilir. Yedeklemeler veya temel kurulumlar gibi dosya sistemi görevlerini otomatikleştirmek için kullanılabilirler ve diğer komut satırı yardımcı programları ile de kullanılabilirler. Toplu iş dosyaları, mantık ve atlama ile basit bir betik dili olarak kabul edilebilir. Toplu iş dosyalarını kullanmanın avantajları, onları yazma kolaylığı, herhangi bir şeyi derlemeden dosyaları düzenleme yeteneği, Windows NT İşletim Sistemleri arasındaki çapraz uyumlulukları ve MS-DOS'a dayandıkları için dosya sistemlerini yönetme konusundaki doğal yetenekleridir. Toplu iş dosyası komut dosyaları büyük / küçük harfe duyarlı değildir, ancak dizeler ve veriler bunlardır. Dosya, bazı işlevler farklı olsa da, normal komutlar gibi çalıştırılan satırlara ayrılmış bir komut listesiyle kontrol edilir, Komut İstemi'nde olur. Toplu iş dosyaları Windows Gezgini'nden çalıştırılabilir, ancak bunları görüntülemek için kullanılan konsol toplu iş dosyasının sonunda otomatik olarak kapanır; bu nedenle, konsol penceresi kapanmadan önce kalan çıktıların okunabilmesi için anında çıkış yapılmasını önleyen bir komut gerekir. Toplu iş dosyalarının renk ayarları ve ortam değişkenleri gibi ortamlarını değiştirebilmesine rağmen, değişikliklerin tümü standart bir Komut İstemi oturumunda olduğu gibi geçicidir. Ancak, renk ayarları, Windows NT'nin sonraki sürümlerinde korunur. Toplu iş dosyaları hakkında bilgi edinmek için, Komut İstemi komutlarını anlamak faydalıdır.

Bu dosyalar aynı .bat gibi işlevlere sahiptir.Bir .bat dosyasını komut isteminden çalıştırıldığında komutlar satır satır işletilir ardından pencere kapatılır ama aynı kod satırları .cmd uzantılı dosyalar komut isteminde çalıştırıldığında pencere kapatılmaz böylece komut bloklarının tam durumu görünür olur.

Ne yazık ki bu .cmd dosyaları hakkında çok az bilgi var .....

Benim bildiklerim de bu kadar......

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.
Kullanıcı avatarı
Ond3rkor
Global Moderator
Global Moderator
Mesajlar: 2762
Kayıt: 03 Nis 2011, 14:10
cinsiyet: Erkek
Konum: Bursa
İletişim:

Re: .cmd Uzantılı Windows Programlama Dosyaları

Mesaj gönderen Ond3rkor »

.cmd hakkında az bilgi olmasının nedeni bir çok kurumsal firmada powershell çok daha aktif kullanılıyor ve çok daha işlevli, cmd yapabılıceklerınız birazcık sınırlı ama powershell yazılım üretmeden bilgidiniz herşey yapabılırsınız pc'de.
Mareşal Gazi
Mustafa Kemal Atatürk
Cevapla