ABD Hazine Bakanı'nın açıklaması yatırımcıları korkuttu

Hertürlü Ekonomi bilgisinin paylaşıldığı yer
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

ABD Hazine Bakanı'nın açıklaması yatırımcıları korkuttu

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Özellikle ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Bitcoin hakkında yaptığı son açıklamaların bu çöküşte büyük bir etkisi olabileceğine inanılıyor. Kripto para birimlerinin tehlikelerine dikkat çeken Yellen, şöyle konuştu:
Oldukça spekülatif bir varlık. İnsanlar bunun son derece değişken olabileceğinin farkında olmalı ve yatırımcıların uğrayabileceği potansiyel kayıplar konusunda endişeleniyorum. Bitcoin'in bir işlem mekanizması olarak yaygın biçimde kullanıldığını da düşünmüyorum. Korkarım, genellikle yasa dışı finansman için kullanılıyor. İşlemleri yürütmenin son derece verimsiz bir yolu ve bu işlemleri gerçekleştirirken tüketilen enerji miktarı da şaşırtıcı.
Sektörden pek çok isim sosyal medyada Hazine Bakanı Yellen’ı, Bitcoin'i anlamamakla suçladı. Tanınmış yazar Robert Kiyosaki ise “Bir dakika… Yellen, trilyonlarca dolar basmanın mı etkili olduğunu düşünüyor? Ne kadar sahte dolar basarsa Bitcoin o kadar verimli ve değerli hale gelir, bunu bilmiyor mu? Tanrı onu korusun.” cümlelerini kullandı.

Bu yellen bir felaket
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte3
Gigabyte3

Re: ABD Hazine Bakanı'nın açıklaması yatırımcıları korkuttu

Mesaj gönderen shampuan »

Yellen'in bizzat kendisini yönlendiren güçler olmalı ve ona böyle söyletmiş olmalılar. Açıklamaya bakınca sanki birileri bitcoinden uzak tutmaya çalışıyormuş gibi bir intiba bıraktı bende. Yani itiraz edenlerin dediği gibi profesyonle değil çok yüzeysel bir açıklama olmuş. Kısaca "batabilirsini uğraşmayın böyle şeylerle yav" demiş. Ama nedenlerinden teknik kullanarak bahsetmemiş.

Bundan yıllar evvel dijital paradan ilk kez haberdar olmaya başladığımda insanların bu parayı elde etmek için olağanüstü bir yatırım yaptıklarını öğrenmiştim. Muazzam bir rig çiftliği kurmak gerekiyordu. Satın alınan ekran kartlarından dolayı bilgisayar toplamak isteyenler miner'cılara ateş püskürüyordu çünkü onların yüzünden piyasada kıtlık çıkmıştı, hatırlarsınız. Ben bunları öğrenirken beni şahsen en çok rahatsız eden şey şuydu: ben yeşilci bir insanım. Yani insandan çok doğayı severim. Doğanın kötüye gitmesini adım adım gözlemleyerek endişeye kapılıyorum. Güçlü şirketlerin vurdumduymazlığı neyse ne de, bu keltoş necdet, ve bunun gibi youtuber'ların da bu furyaya katılması, bu işle uğraşanlara ve insanlara nefretimi kat kat arttırmıştı. Yeşilci'yim demiştim. Üretilen her donanım, doğaya inanılmaz miktarda zehir salıyor. Milyonlarca kişinin rig çiftliği oluşturduğunu (sadece şirketler değil, ev kullanıcıları da var) ve milyonlarca güç kaynağı, anakart, uygun ekran kartı üretilip bu pislikler tarafından satın alındığını düşünün...

Bu cepte mi?

Cepte.

Her çiftlik ne kadar elektrik harcıyor?

"Sönönö hamuğoym parasını biz vörüyöz"

Doğa, para vererek onarılan bir sistem değil. Parasını ödeyerek zarar verdiğin sistemi ilerde benim neslim de kullanacak. Ve senin yüzünden benim torunlarım da zarar görecek. Sen ve paran zerre kadar umrumda değilsiniz. Hani bir pompalı tüfeğim olsa, kanunen yasak olmasa, Allah yarattı demem, çıkar hepsinin beynini patlatırım.

İşte Yellen'in son cümlesindeki "...bu işlemleri gerçekleştirirken tüketilen enerji miktarı da şaşırtıcı." demesinden aklıma bu geldi. Sen üç kuruşluk servet elde ediyorsun ama bana, benim gibilere zarar veriyorsun. Hem de geri dönüşü olmayan, amorti edilemeyecek, tazmin edilemeyecek bir zarar.

Hiçbir kaynak bedava değildir. Sonsuz enerji yoktur. Bugün birşeyler kazanıyormuş gibi görünüyorlar ama açıkçası, ilerde pişman olmaya ömürleri yetmeyecek çünkü zararını bizim neslimiz çekecek. Bu nedenle birileri bu insanları durdurmalı.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: ABD Hazine Bakanı'nın açıklaması yatırımcıları korkuttu

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’i “alışveriş yapmak için kullanmanın” mantıklı olmadığını açıkladı. “Birikiminizi on yıl boyunca korumak istiyorsanız. … Bitcoin alın.” dedi. Rezervinde 70.000’den fazla Bitcoin barındıran MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, bugün CNBC’nin Squawk Box programına katıldı. Bitcoin’i bir yatırım enstrümanı olarak değerlendiren Saylor, onun altın pazarından büyük bir pay alacağını söyledi.

“7-8 milyar insan” kullanacak
Bir akıllı telefonu ve İnternet erişimi bulunan pek çok insan, kripto para dünyasına giriş yapabiliyor. Bitcoin’in, İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte daha geniş bir kitleye ulaşabileceğine inanılıyor.

Programda, Bitcoin’in özellikle enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde kullanışlı olabileceği gündeme getirildi. Onu “dijital altın” olarak tanımlayan Michael Saylor, “Günün birinde yedi-sekiz milyar insan, birikimlerini koruyabilmek için telefonunda bir külçe dijital altın tutuyor olacak.” dedi.

Teknoloji şirketlerinden örnek veren Saylor, “Google’ın trilyon dolarlık bir ağ haline gelmesi 22; Amazon’un 24, Apple’ın 42, Microsoft’un 44 yıl sürdü. Bitcoin, 12 yılda trilyon dolarlık dijital bir para sistemi haline geldi. Dünyanın bu şeye ihtiyacı var.” açıklamasında bulundu.

Bitcoin alıp “on yıl” bekleyin
Kripto para kullanıcıları, Bitcoin’in bir “ödeme aracı” mı yoksa bir “değer saklama aracı” mı olduğu konusunda farklı görüşlere sahip. Michael Saylor, onun alışveriş yapmak için kullanılmasını ve genel olarak “harcanmasını” doğru bulmuyor.

kaynak
https://twitter.com/SquawkCNBC/status/1 ... 6596165633

Bence şu an ederi 13 -18 bin $ olan bir para (şahsi görüşüm) ve bunun yükselmesi sadece İnsanlığa kötülük getirir lakin anlamıyorlar.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free