Dosya Ve Dizinlerinizi VeraCrypt'teleyin......

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7912
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Dosya Ve Dizinlerinizi VeraCrypt'teleyin......

Mesaj gönderen trwe »

Öncelikle programımızdan kısaca bahsediyor olalım. VeraCrypt programı TrueCryp programının artık desteğin kesilmesi ve güvenlik açıklarının ortaya çıkması üzerine, TrueCrypt yazılımının devamı olma niteliğinde öne çıkan bir yazılımdır. Buna rağmen eski sürüm niteliği taşıyan TrueCrypt programı ile uyumlu olacak çalışmaktadır. Program tamamen TrueCrypt gibi ücretsiz olup bağış usulü çalışmaktadır.

Windows işletim sisteminden bildiğimiz Bitlocker özelliği sabit sürücülerimiz ve Flash bellek gibi harici cihazlarda kriptolama yaparken VeraCrypte programı da bu işi yapmaktadır. Yalnız biz bu özelliklerden makalemizde bahsediyor olmayacağız.!!!

Bizim asıl üzerinde yoğunlaşacağımız nokta, programın asıl kullanım alanı olan, VeraCrypte ile oluşturulan sanal alanda dosyalarımızı kriptolamak ve bunu aynı yazılımı kullanan firmalar arasına transfer ederek kullanmak yönünde olacak.

Programın yaptığı işin mantığını şu şekilde düşünebiliriz. Firmalarda önemli olan dosyalar Winrar gibi yazılımlar ile şifrelenip sıkıştırarak, karşı alıcılara ulaştırılmaktadır. İnternet üzerinden kolayca elde edilebilen yazılımlar ile şifrenin zorluğuna göre belirli bir zamanda Winrar gibi programların şifresini etkisiz hale getirebilir.

VeraCrypt programı farklı kılan ise en güçlü algoritmalar ile korunan bir alan oluşturmakta bu alana sanal bir sürücü olarak ulaşma imkânı vermektedir. Bu alanın korunması güçlü algoritma yapısıyla kullanıcının belirleyeceği bir parola veya otomatik olarak oluşturulan bir anahtar dosyası ile sağlanmaktadır. Bu kriptolama sırasında AES ve farklı olarak tercihe göre birçok güçlü algoritma yapısı kullanılabilmektedir.

Firma içerisinde veya firma dışında VeraCrypt kullanılarak paylaşılan dosyalarda, karşı tarafa parola veya anahtar dosyası gönderilmeden ulaşmak mümkün değildir.!!! Ayrıca kişinin kendisi de parolayı unutur veya anahtar dosyasını kullanarak oluşturduğu yapıda anahtar dosyasını kaybederse veriye kendisi de hiçbir suretle ulaşamayacaktır.

Bu yazılım genelde önemli düzeyde, kritik verilerin paylaşılması sırasında oluşabilecek bilgi güvenliği riskini en aza indirmek isteyen yerlerde kullanılmaktadır. Şimdi dilerseniz programımızı kurarak incelemeye başlayalım.

Öncelikle https://veracrypt.codeplex.com/ bu adresten programımızı indirelim ve çift tıklayarak kurmaya başlayalım.

Resim

Sözleşmemizi kabul ederek Next ile ilerleyelim.

Resim

Programı Extract ederek kurmadan portable olarak kullanma imkânına sahibiz ancak tüm özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız kurmakta yarar var. Bizim yapacağımız işlemleri portable kullanım ile yapabiliriz ancak ben programın kurulumunu yapacağım. Install seçeneğini işaretli olarak bırakıp Next ile ilerleyelim.

Resim

Programımızın kurulacağı yeri belirtip kısa yollar konusunda seçimlerimizi yapalım ve sonrasında Install butonuna tıklayarak kurulumu başlatalım.

Resim

Programımız kurulmaya başladı.

Resim

Program kurulumu tamamlandı. Gelen ekranda kurulumun başarı ile yapıldığı mesajı gösterilmektedir. Tamam butonuna tıklayalım.

Resim

Bu ekranda makalemizin başında da bahsettiğimiz gibi istememiz durumunda bağış yapabileceğimiz belirtiliyor. Dilerseniz bağış yapabilirsiniz. Ev kullanıcısı, tester ve öğrenciler için pek mümkün olmasa da iş yerlerinin biraz bağışta bulunması programın yaşaması ve gelişmesi adına iyi bir adım olacaktır diye düşünüyorum. Finishile bu adımı tamamlayalım.

Resim

Bu ekranımızda programa ait dökümanları okuyup okumamak istediğimiz konusunda bilgi istenmektedir. Dökümanları okuyarak yol almak istiyorsanız sizi internet üzerinden user guide sayfasına bağlayacaktır. Bu ekrandan Evet veya Hayır ile çıkabiliriz.

Resim

Başlat butonumuzun yanındaki arama butonuna tıklayarak vera yazdığımızda programımız bulunmaktadır. Karşımıza gelen ekrandan VeraCrypt programımızı çalıştıralım.

Resim

Programımız açıldığında aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılamaktadır. Makalemizin başında da bahsettiğimiz gibi güçlü kriptolanmış bir alan oluşturmak için öncelikle sanal bir disk volume alanı oluşturmamız gerekmekte. Daha sonrasında bu alanı mount ederek erişilebilir duruma getireceğiz ve içeriğinde oluşturduğumuz tüm dosyalar belirlediğimi kriptolanma standardına göre yüksek düzeyde kripto ile korunacak. Fazla uzatmadan Create Volume butonuna tıklayalım.

Resim

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi program sabit sürücü, partition ve harici sürücülerimizi de kriptolamaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bizsanal bir alan oluşturarak dosyalarımızı kriptolayacak ve önemli dosyalarımızı burada muhafaza edeceğiz. Bu nedenle ilk seçenek olan Create an encrypted container seçeneğini seçerek Next ile ilerliyoruz.

Resim

Burada Standart VeraCrypt volume seçimini yaparak Next ile ilerleyelim.

Resim

Resim

Resim

Dosyamızı oluşturacağımız alanı seçerek Aç butonuna tıklayalım.

Resim

Aşılan ekranımızda dosyamıza bir isim vererek Kaydet butonumuza tıklayalım.

Resim

Şimdi Next ile bir sonraki ekrana ilerleyebiliriz.

Resim

Bu ekranımızda sanal sürücümüzün içeriğindeki verilerimizi korumak için bir Kariptolama algoritması ve Hash Algoritması seçmemiz gerekmektedir. Birçok güvenlik algoritması seçme imkânımız olmasına rağmen biz varsayılan olarak gelen ve güçlü bir algoritma olan AES ve SHA-512 algoritmalarını seçerek Next ile bir sonraki ekranımıza ilerleyelim.

Resim

Bu ekranımızda oluşturulacak olan sanal sürücümüze ait dosyanın boyutunun ne kadar olması istendiği sorulmaktadır. Bu işimizi biz müşterilerimiz veya şirket içerisinde mail ile dosya paylaşım amaçlı olarak yapıyorsak iş yerimizin ve müşterilerimizin mail alım boyutlarından büyük olmamasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Ben 5 MB olarak belirleyerek Next ile ilerliyorum.

Resim

Bu ekranımızda ise sanal sürücü dosyamıza bir şifreleme yapmamız istenmektedir. Bu bizim belirleyeceğimiz bir parola olabileceği gibi Use keyfiles seçeneği seçilerek sistem tarafından oluşturulan bir şifre dosyası da olabilir. Bu şekilde bir yapı kurgularsak sanal sürücümüze kendimiz erişmek istediğinde veya müşterilerimiz erişmek istediğinde bu key dosyasına sahip olmalıdır. Biz makalemizde bu işlemi parola ile yapacağımız için parolamızı yazıp doğruladıktan sonra Next ile ilerliyoruz.

Resim

Ben bilerek basit bir şifre verdim. Bu nedene bu uyarıyı aldık. Bu programı son derece önemli dosyaları korumak amacı ile kullandığımız için kesinlikle 20 karakter karmaşık şifre veya key file seçeneğini kullanmamız gerekiyor. Basit şifreler brute force şifre çözeme metodunu kullanan programlar aracılığıyla kısa sürede çözülebilmektedir. Biz gelen ekranda Evet butonuna tıklayarak bu uyarıları kabul ettiğimizi onaylayalım.

Resim

Bu ekranımızda ise oluşturulacak olan sanal sürücünün dosya sistemini belirlememiz gerekmektedir. FAT, NTFS ve Linux dosya sistemleri desteklenmektedir. Ben Fat olarak formatlamak istiyorum. Format butonuna tıklayarak işlemimizi başlatalım.

Resim

Bölümümüz istediğimiz dosya sistemi ile formatlanarak başarı ile oluşturuldu. Tamam butonuna tıklayalım ve bu adımı da tamamlayalım.

Resim

İşlemimiz tamamlandı. Next butonuna tıklamamız durumunda tekrardan Şifreleme yapabilmek için ilk adımdan itibaren seçenekler karşımıza gelecektir. Biz işlemimizi tamamlayacağımız için bu kısımda Next yerine Exit butonuna tıklayarak bu kısımdaki işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Resim

Belirttiğimiz konumda sanal sürücü olarak mount etmek için oluşturulan dosyamız oluşturulmuş durumda.

Resim

Şimdi programımızın ana ekranından oluşturduğumuz sanal sürücünün dosyasını sisteme sürücü olarak mount etmemiz gerekmektedir. Bu işlem için öncelikle sanal sürücü için boşta olan ve sistemde bize sunulan sanal sürücü harflerinden bir tanesini seçmemiz gerekmektedir. Ben bu nedenle Z sürücüsünü seçiyorum. Bu nedenle ekranımızdan Select File… butonumuza tıklayalım.

Resim

Oluşturduğumuz dosyayı seçerek Aç butonuna tıklayalım.

Resim

Dosyamızın path kısmı programımızdaki ekrana yansıdı. Mout işlemini başlatabilmek için Mount botonuna tıklayalım.

Resim

Ekranımızda biz parola metodunu seçtiğimiz için parolamızı girerek Ok butonumuza tıklayalım.

Resim

Şu anda parolamız kontrol edilerek sürücümüz mount edilmeye çalışılıyor.

Resim

Şu anda oluşturduğumuz kriptolu dosyamız Z sürücü olarak mount oldu.

Resim

Bilgisayarımızdan sürücülerimize baktığımızda Z sürücümüzü 5 MB olarak görüyoruz.

Resim

İçerisinde test için 2 adet dosya oluşturalım.

Resim

İşimiz bitince dismount seçeneği ile işlemlerimizi sonlandırabiliriz.

Resim

Şimdi bu aşamadan sonra 5 mb olan dosyamızı ve parolamızı karşı tarafa bildirdiğimizde Veracrypt kullanacak karşı tarafın kriptolu dosya içerisindeki dosyalara erişim senaryosunu baz alarak ilerleyelim ve bu durum test edelim. Dosyamızı karşı tarafa iletmiş olalım ve orada VeraCrypte kurulu olsun. Karşı taraf yine bir sürücü seçip Select File… butonuna tıklayarak bizim gönderdiğiniz dosyayı sisteme göstermelidir.

Resim

Dosyamızı seçip ve aç butonuna tıklamalıdır.

Resim

Mount butonu ile sanal dosyamızı bir sürücü harfine mount etmek için mount butonuna tıklamalıdır.

Resim

Karşı taraf bizim verdiğimiz parolayı girerek OK butonuna tıklamalıdır.

Resim

Şu anda belirlenen sürücü harfine sanal sürücü dosyası kullanılarak Mount işlemi yapılıyor.

Resim

Evet karşı taraf R sürücüsü olarak bizim 5 MB olan sanal kriptolu dosyamızı mount etti.

Resim

İçeriğinde bizim oluşturduğumuz dosyalar görünmekte.

Resim

Şimdi programın birkaç genel özelliğinden bahsetmek istiyorum. Setting menüsü Language kısmından programdan Türkçe başta olmak üzere bir çok dil seçimi yapılabilmektedir.

Resim

Resim

Yine programın Settings kısmından Seçenekler… menüsüne girelim. Bu arada programın çok iyi Türkçe dil desteğine sahip olmadığını söyleyebilirim. Bu kısımdan programın kapatılması, kapatılması sonrasında hafızadaki şifre ve key filelerin unutulması, Windows açıldığında nasıl aksiyon alınacağı gibi birçok ayar yapılabilir.

Resim

Resim

Bu ekranımızda görüldüğü gibi birden fazla sanal sürücü dosyamız varsa ki illa olacaktır. Bunlar Favorilere eklenebilmektedir.

Resim

Ayrıca oluşturduğumuz parolamızı değiştirmek istersek Birimler menüsünden Birim Parolasını Değiştir… diyerek parola değişim işlemini yapabiliriz.

Resim

Kaynak Site : https://www.cozumpark.com

Not:

Tarkan@Dost'un bu konudaki makalesi aşağıda yer almaktadır.

https://www.sordum.net/31909/vera-cryp- ... maya-alin/

TRWE_MMXII
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
REASMCODERİNG
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31451
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Dosya Ve Dizinlerinizi VeraCrypt'teleyin......

Mesaj gönderen velociraptor »

Kullandığım bir yazılım tavsiye edebilirim
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7912
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Re: Dosya Ve Dizinlerinizi VeraCrypt'teleyin......

Mesaj gönderen trwe »

velociraptor yazdı: 15 Ara 2019, 13:08 Kullandığım bir yazılım tavsiye edebilirim
Bundan daha uzman ve www.sordum.org yazılımı AskAdmin 1.6'ın en genel, geliştirilmiş bir yazılım daha var.Bunun resimli anlatımını hazırlamakla meşgulüm.Bu yazılım alanında FolderLock yazılımından sonra ikinci lider yazılım.Windows XP'den Windows 10'a kadar geniş bir sistem desteğine sahip,Windows'un NTFS ve FAT32 Dosya Sisteminin tüm özelliklerini sonuna kadar kullanan bir yazılım.

Bu yazılımla yukarıdaki yazılımı karşılaştırdığında , yukarıdakinin etkisiz eleman olduğunu göreceksin....

BASİT,SADE VE GÜÇLÜ, bu yazılım için tanımlanabilecek en genel tanımlamadır.Türkçe dil desteği yüzde yüzdür.

TRWE_MMXII
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
REASMCODERİNG
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31451
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Dosya Ve Dizinlerinizi VeraCrypt'teleyin......

Mesaj gönderen velociraptor »

Sağolasın.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Cevapla