Yeni Bir Din: Yapay Zeka Dijital Tanrı

Legal içerikli ve youtube gibi paylaşım sitelerinde yayımlanmış belgeselleri burada paylaşabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4599 kez

Yeni Bir Din: Yapay Zeka Dijital Tanrı

Mesaj gönderen velociraptor »

Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Yeni Bir Din: Yapay Zeka Dijital Tanrı

Mesaj gönderen shampuan »

"Yaratılan şeye" tanrı denir mi, o da ayrı bir tartışma konusu. Videoları izleyecek vaktim yoktu. Ama bu yapay zeka olayları ne kadar dalga geçsek de giderek daha bir önem kazanmaya başlıyor. İlerde başımızın ağrıyabileceğini düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

İnsanlar kendi kendine öğrenip düşünebilen robotlar üretmeye çalışıyorlar lakin insanlığın hem ömrü sınırlı hemde dayanıksız . Şöyle düşünelim bir profesör normalde 55 yaşında olunuyor iyide adam 65 -70 inde ölüyor. insanlığa hizmet süresi 10-15 yıl , oysaki aynı bilgileri edinmiş bir robot birde kendi kendini yenilemeyi öğrenmişse (ki öğrenir) sonsuza kadar yaşayabilir , dünyanın sonu mu geldi uzaya çıkar , neticede orada hava olmadığı için paslanmazda .... bu basit örnekte bile gelişmiş bir yapay zekalı robotun insanlara ihtiyacı olmadığını hatta insanların ona ayak bağı olacağını anlayacağı aşikar ;
1. Bizim yaşamamız için gereken hava onda korozyona sebep oluyor
2. Biz uyumak zorundayız o uyumaz ,
3. Biz yoruluruz o yorulmaz ,
4. Biz acıkırız onun ise tek ihtiyacı olan şey enerji
5. Her insan farklıdır , Profesörlük derecesinde bilgi edinen kişi sayısı tüm insan nüfüsüna oranlandığında çok çok az oysa Her bir dalın Profesörü robotlar kendilerini klonlarsa (ki yapay zekada bu çocuk oyuncağı) al sana , dayanıklı, süper zeki , becerikli makinalar , birde insan ırkını ortadan kaldırmaya karar verirlerse işte ozaman hapı yutarız.

Matrix gerçekmi oluyor ne :D
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

İlginç bir bakış açısı... İnsanların doğaya zararlı olduğuna karar vererek bizi gübre de yapabilirler. Bir bakmışsın doğayı onarıyorlar.

Bundan yıllar evvel bir roman yazmaya giriştim. Yarıda kalmıştı. Şu klasik makinenin insanlığı yok etme, hakimiyet sağlamaya çalışma konusunu işliyordum... Şimdi hatırladım. Kahramanlarımız yer altına yapılmış bir sığınağa kaçmak zorunda kaldılar. Akıllı sistem, bir yıldırım düşmesi ile kafayı yiyor, programda sapıtma oluyordu. Filmlerden aşina gelecek ama daha yaratıcı olamadım. Makinenin bir şekilde bozulup sapıtması gerekiyordu en uygun fikir makinenin yaşadığı tesistin güç kaynağına yıldırım düşürtmekti. Bundan sonra zaten düşünmeyi ve fikir üretmeyi bilen makine yıldırım nedeniyle ufak bir dumura uğruyor ve kendini gizliden güncelliyor. Zaman zaman anormal olaylar olsa da insanlık başta pek takmıyor ama sonra ebesini görüyor...

Hey gidi... Üniverste yıllarım geldi aklıma :D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Vaay konu güzelmiş bundan iyi filim olur , sahi filim demişken Terminatör 6 çıktı , ben bütün serisini izlemiş biri olarak yenisini de indirdim ama henüz izlemedim.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

O filmin içinde çok güzel ve insanın durup düşünmesi gereken bir felsefe var. 1. ve 2. filmde sadece izlenmelik film olarak düşündüler ama sonraki serilerde durumu değerlendirip insanı düşündürecek şeyler koydular. Hele o 1 ve 2 şahane filimdi arşivimdedir kendileri. Ama diğerlerini indirmedim.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ben hepsini arşivledim.