Elektrik kesintisine karşı hdd kurtarma yedekleme

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Elektrik kesintisine karşı hdd kurtarma yedekleme

Mesaj gönderen loveme »

Elektrik kesintisi 3 4 defa oluyor.Hdd zarar görecek diye çok korkuyorum.içinde uzaktan bağlantılarım var.

Hdd göçer bile nasıl yedek alıp anında devam ederim.
Boş bir hdd ve hdd kutum var.
Laptobumda var olan ssd hdd nasıl klonlarım
Hdd göçer bile yeni hdd takıp çalışmama devam edebilmek için ne yapabilirim?

Elektrik kesintilerine karşı ssd hdd daha mı dayanıklı oluyor windows
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Elektrik kesintisine karşı hdd kurtarma yedekleme

Mesaj gönderen shampuan »

Ucuz bir UPS satın alın. Elektrik kesildiği zaman kapatana kadar süre verir size.
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

UPS araştırıyorum...Uygun bulursam alacağım.

hdd klonlama ya da hdd açılmazda windows sorun vermesine karşı çalışmama kaldığım yerden nasıl devam edebilirim?
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 326 kez

Mesaj gönderen esatiz »

SSD / HDD klonlama hiç yapmadım ama YouTube'dan bilgi edinebilirsiniz nasıl yapacağınızla ilgili. İlaçlı yazılım gerekir tahminimce

Mantıken bakarsak HDD daha güvenlidir SSD ye göre elektrik kesintilerinde. SSD Elektrikle doldurulan hücrelerden oluşur. Bir yanarsa devre?
Hard diskte dönen diski çıkarabilirsiniz en kötü durumda. (Asla düzgün çalışan bir diski kurcalamayınız.) Altındaki devre kartı yanar diskte veriler kalır, belki 1-2 dosya bozulabilir eğer yazarken/okurken elektrik giderse. Tabi bunlar çok çok düşük ihtimaller. Yedek almayı sakın unutmayın
loveme yazdı: 13 Oca 2021, 13:51 Hdd göçer bile yeni hdd takıp çalışmama devam edebilmek için ne yapabilirim?
Bu sorunuzu tam anlamadım. Klonlamaya bakın bence önce
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Anlık yedekleme yapan bir program vardı arşivimde. Siz ne yaparsanız ikizini başka bir diske alıyor. 10sn, 1dk...1saat arayla güncelleme seçeneği kullanarak anlık yedekleme yapabiliyorsun. Senkronizasyon yazılımı yani. Ama neticede o da elektrikle çalışan bir bilgisayarda çalışıyor. Siz ne yapın edin, bir UPS bakın. Yedeklemeyle çözülcek bir sorun değil bu; enerji sorunu.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

shampuan yazdı: 13 Oca 2021, 17:46 Anlık yedekleme yapan bir program vardı arşivimde. Siz ne yaparsanız ikizini başka bir diske alıyor. Yedeklemeyle çözülcek bir sorun değil bu; enerji sorunu.
Paylaşır mısınız müsait bir zamanda hocam?

Ve dediğiniz program iş görebilir. Yedek diskine sürekli yaptığı işi kaydetse, elektrikler de gidip hddyi bozsa bile işine devam edebilir.
Ben yedek almak çok önemli demiştim :-)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Şu an arıyorum... Umarım bulabilirim (iletiyi düzenlicem)

Tamam buldum programın adı smBACKUP sayfasında windowsXP arayüzü gözüküyor umarım sorun çıkmaz. Ağ üzerinden yedekleme yapıyor. Programı detaylı test etmedim, bilmediğim şeyler varsa kusura bakmayın.

https://sourceforge.net/projects/smbackup/
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Bende masaüstü varken olan durum; ozaman oturduğum mahallede elektrik ile ilgili voltaj düşmesi sonrasında aniden artması şeklinde bir sıkıntı vardı. Yanmayan malzemem kalmadı. Modem, ekran kartı, power supply, vs. UPS cihazı aldım o işi çözmüştüm. Shampuan bahsetmiş.

Eğer sıkıntın ofis dosyaları ise ben online google drive kullanıyorum. docx dosyalarıyla işim oluyor. O da anlık olarak kaydediyor, elektrik kesintisi değil nükleer füze patlasa, drive da kalıyor dosyam. Kaydetmeden sorun yaşasan o kadar emek boşa gitti olmaz. Yangın çıksa diğer hdd de gider ama drive da ki dosyan gitmez.

Bazı risklerin önüne geçemeyiz ancak bizim de yaptığımız harici olarak bazı şeylerin yedeğini almak.

Medyalarınız vardır onları düzenli olarak harici şekilde yedek alın.

Windows un da belli başlı ayarları var onların yedeklerini alın, ayda 1 defa Zaten bu ayarları hergün değiştirmezsiniz.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Program Güzele benziyor denedim.
C'deki total commander'ın klasörünü (totalcmd) kopyalattım D'ye
klasörün adının başına kullanıcı adımızı da yazıyor. esatiz's totalcmd

Programı ilk arayüzünden ayarladım, ağ üzerinden bir yere mi yoksa sabit diske mi yedeklesin diye. Arayüzünde kırmızı okla belirtmiş KAPAT tuşunu. Ona basıp arayüzü kapatmadan başlamıyor işlem yani anlayacağınız orası programı ayarlama ekranıymış.

"Sistem Tepsisi"ndeki ikonuna basarsak şöyle bir şey çıkıyor:

Resim

Buna ilaveten Başlangıç'a da kendini ekledi (MSConfig'de yok)(Registrye de sızmış :-D ):

Resim

Kendini de korurmuş:

Resim

Ben o dosyanın hakkından geleyim bi.....
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Teşekkür ederim anlattığın için. Bir ara program koleksiyonu yapıcam diye baya' araştırmalara girişmiştim. Eski bir XPli bilgisayarım vardı bozuldu, onda bir denemiştim, sonra kapatamadım, kapatılacak yerini de bulamayıp sinir olmuştum, sonra arkaplan hizmetlerinden kapatıp CCleaner ile başlangıçta durdurmuştum. Her birkaç dakikada bir "yedekleme alındı" diye uyarı vermesinden rahatsız olmuştum yoksa sıkıntılı bir program değil.

Olmadı şunu detaylı resimli anlatalım. Ben yapamam :P
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

smBACKUP anlamadım win 10 kullanıyorum.
şuan için sistem geri yükleme noktası oluşturdum.
Birde usb belleğe yedek aldım.
Başka yapmam gereken bir şey var mı?
forti client bana uzaktan bağlantının gitmemesi gerekli...Onlar yedeklenebilir mi?Ya da başka bilgisayara aktarılıp kullanılabilir mi?
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Merhaba loveme,
smBackup, konusu açıldığı için bilgilendirme amaçlı olarak tartıştık, sizin için uygun bir çözüm değil.

Geri yükleme noktası oluşturarak iyi yapmışsınız.
Flaş belleklere yerekleme yaparak da iyi yapmışsınız. Fakat; flaş bellekler veri yedeklemek için uygun değildir. Geçici olarak bulundurmak ve bilgisayarlar arası taşımak içindir. Örnek, sandisk marka flaşlar belli bir kullanımdan sonra kendini kilitliyor, çalışmaz oluyor. Üreticinin i...eliği.

Dolayısıyla yapabileceğiniz en uygun şey UPS alıp modem ve PC'nizi bağlamak. Kapasitesini ihtiyacınıza göre seçmelisiniz.

Bildiğim başka çözüm yolu yok.

Kolay gelsin.
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

sony vio bataryası 300 tl usp de 300 tl hangisini alsam karar vermedim.Batarya nedir nasıldır bilemiyorum...Haftasonu zamanımda olmıyor
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Benim de bilgisayarımın batarya sıkıntısı vardı. Bir firmadan yedek parça olarak getirttim. Ancak sorunun sonradan bilgisayar donanımından kaynaklandığını farkederek üzüldüm. Pil sağlam, bilgisayar bozuk. Verdiğim para boşa gitti, sıfır batarya kenarda duruyor.

Eğer bilgisayarda bir anormallik olmadığından eminseniz batarya daha ucuza gelebilir. Ama modem çalışmaz. UPS alınırsa hem bilgisayarı, hem modemi, hemde ilaveten taktığınız cihazları bir süre idare ederken, fiyatları bataryaya göre biraz daha tuzludur. 300TL'lik UPS'in ne kadar kaliteli olacağını bilmiyorum, zira çok uzun süreli kullandığım cihazlar değil bunlar. Siz bilirsiniz ben yönlendirme yapmayayım. Ama ürün linki atarsanız yorumlayabiliriz.
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

https://www.gittigidiyor.com/bilgisayar ... nt=desktop

sony vaio vgn-nw20ef
modeme gerek yok.Telefon interneti yeterli olur.
teşekkürler