Kule Tipi Fan Arızası

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Tllo
Bit
Bit

Kule Tipi Fan Arızası

Mesaj gönderen Tllo »

İyi forumlar. Xigmatek gaia 2 kule tipi soğutucum var. Soğutucunun fanı çalışıyor ancak BIOS'ta dönüş hızı (rpm) görünmüyor ve cpu fan n/a olarak gözüküyor. Stok fanda ise öyle bir durum yok.Stok fanın rpm değerleri görünüyor. Xigmatek Soğutucu fanını değiştirmeye gerek var mı? Varsa yerine ne takmalıyım?( İşlemci sıcaklığı CS:GO'da max 58 derece oluyor.) Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Kule Tipi Fan Arızası

Mesaj gönderen shampuan »

RPM'in görünmeme nedeni fanın arızalı olması olabilir. Fanın dairesel kısmının içinde elektronik bir devre olur. Hall sensörü dediğimiz bir sensör dönüş rpm'ini anakarta bildirir, anakart da ona göre hızlandırma yavaşlatma yapar. Ya bu elektronik kart bozuk, ya da anakarta takılan fişte temas sorunu var, içten kopuk olabilir. Fiş uyumsuzluğu ihtimali olsa da zannetmiyorum standarttır herhalde.
Tllo
Bit
Bit

Mesaj gönderen Tllo »

shampuan yazdı: 12 Oca 2021, 16:43 RPM'in görünmeme nedeni fanın arızalı olması olabilir. Fanın dairesel kısmının içinde elektronik bir devre olur. Hall sensörü dediğimiz bir sensör dönüş rpm'ini anakarta bildirir, anakart da ona göre hızlandırma yavaşlatma yapar. Ya bu elektronik kart bozuk, ya da anakarta takılan fişte temas sorunu var, içten kopuk olabilir. Fiş uyumsuzluğu ihtimali olsa da zannetmiyorum standarttır herhalde.
Hocam arada hızlanıp yavaşladığı oluyor ama tam anlayamıyorum sessiz bi fan. Aldığım fan ise ikinci el ve maalesef kullanılan fan psu tarafından yanan bi anakartın üzerinde takılıymış. Fan sağlıklı gözüküyor görünüşte, yapılacak bir şey var mı ? tamiri mümkün müdür ? elektronikçi çevrem var değer mi sizce ? Değişecekse yerine ne takmalıyım?
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Elektronikçi çevreniz ücretsiz baksa bile fan tamir olmaz. Kendi kendine hızlanıp yavaşlayan fan, kendi içersinde "termistör" barındırıyor olabilir. Termistör, ısı ile değeri değişen direnç demektir. Bu direnç soğutucu metale temas ederek ısıya göre fanın elektronik kartını bildilendirir. Diğer taraftan anakartınız ısıyı algılayarak fana farklı voltaj da uyguluyor olabilir. Eğer ısındıkça hızlanıyorsa sorun yok, 58 derece ise macunlamada sıkıntıya işaret ediyor olabilir. Mevsim kış şu an, ben ısı illeti olan bir AMD'li sistem kullanıyorum, BF-2 oynarken 30dereceyi bile bulmuyor. Yeni işlemciler hakkında bilgim yok pek... Biraz daha denetlemeye devam edin. İş sıkıntıya binecek olursa uyumlu bir fan alın, takın. Durumun çok ciddi olduğunu sanmıyorum.
Tllo
Bit
Bit

Mesaj gönderen Tllo »

Cevabınız için teşekkür ederim. Söylediklerinize uyacağım işlemcim İ5 3470 bu arada hocam :) macun felan hepsi yeni yapıldı :)