Laptop fanı gürültü yapıyor nasıl değiştireceğimi bilmiyorum

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 977 kez

Re: Laptop fanı gürültü yapıyor nasıl değiştireceğimi bilmiyorum

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

cankusa yazdı: 14 Nis 2020, 18:14 Bilgisayar alacaksanız mutlaka işin uzmanı velociraptor site yöneticisin den yardım almanızı tavsiye ederim.
Kesinlikle katılıyorum işi ehline bırakacaksın ki rahat edesin
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4922 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Çok ehil dolduğumu sanmıyorum , sadece biraz meraklıyım
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 977 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

velociraptor yazdı: 14 Nis 2020, 20:08 Çok ehil dolduğumu sanmıyorum , sadece biraz meraklıyım
Hadi ama, itiraf et....itiraf et.....Sen , uzman bir pc kullanıcısın..... :-D :-D
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

loveme yazdı: 13 Nis 2020, 17:41 Laptobum sony ve video açtıktan sonra 5 dakkika olmadan ses artmaya başlıyor.
Sorunu nasıl çözebilirim?
Resim

teşekkürler
Merhaba. Gürültü yapıyor derken nasıl bir gürültü?

İki tip fan gürültüsü olur:
-Fan hızlı çalışıyordur, uğultulu hava sesi verir.
-Fan zamanla boşluk yapar, cırıl cırıl öter.

Birinci durumun nedeni, işlemcinin yüke bindiğinden artık ısıyı ölçen fan kontrolörünün fan voltajını bir hall sensörü vasıtasıyla arttırmasıdır. Fazla detaya inmicem elektronik biraz karmaşık bir olay. Labtobunuzu açmayı hiç bilmiyorsanız açmaya çalışırken tutucu tırnakları kırabilirsiniz. Kolay sökülebiliyorsa, alt kapak vidalarını söküp kapağı dikkatlice çıkartın. Fanınız soğutucu sarı renkte uzun bir metale yekparedir. İşlemci, işlemcinin yanındaki ekran çipi ile beraber vidalıdır. Vidaları düşürmeden kaybetmeden dikkatlice söküp yerinden çıkartın. Fan yuvasının yanında bir ızgara göreceksiniz. Bu ızgaranın süngerimsi bir filtre ile kaplandığını görüyorsanız... O filtre filtre değil :-D Toz tabakası. O toz tabakasını fabrikanın koyduğu filtre zannedenler var. O süngerimsi şeyi güzelce çıkarın ve ızgarayı temizleyin. Madem cihazı sökmeye karar verdiniz, eh, herhalde yanınızda macun da vardır. İşlemci üzerindeki macunların temizlenmesi lazım. Hiç zarar vermeden izopropil alkol ya da zippo çakmağı yağı ile temizleyin. Söktüğünüz yekpare soğutucudakileri de. Bunu yaparken işlemcinin etrafında mikro parçalar vardır bit gibi. Onlara zarar vermekecek ve macun bulaşmasını engelleyeceksiniz. Daha sonra işlemci ve ekran çipi üzerine mercimek kadar soğutucu termal macun sürecek ve herşeyi vidalayıp eski haline getireceksiniz.

Ne? bu kadar detayı siz yapamayacak mısınız?

O halde işini iyi bilen bir bilgisayarcıya götürüp durumu anlatın. Şayet bilgsayarcı size "format atılcak" derse, labtobu güzelce koltuğunuzun altına alıp acil bir işim var bitince gelirim diyerek tüyeceksiniz ve o dükkana bir daha gitmeyeceksiniz. :-D Güvenilir bilgisayarcı bulmak zordur. yakınlarınızdan yardım alın.

* * *

Şayet boşluktan kaynaklanan zırıltı sesi varsa, biraz dikiş makinesi yağına ihtiyacınız var. PC kapağını söküyoruz. Fanın üzerinde etiket görüyorsanız o etiketi kaldırıp ortadaki deliğe yağ damlatıyor ve içine sızmasını sağlıyoruz. Etiketi yerine yapıştırıp herşeyi eski haline getiriyoruz. Geçmiş olsun. Şayet etiket yoksa farklı bir model fan ile karşı karşıyayız. Yağlanamaz. Kendi servisi ile bağlantı kurarak ya da bilgisayarınızın marka-model adının yanına fan diyerek aratıp bulabilirsiniz.

Kolay gele. Kolaysa tabi. :roll:
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

Yeni bilgisayar alacağım zaman elbette kesinlikle sorarım.10 senelik bilgisayar.Haliyle masraf çıkartıyor arada.En büyük sıkıntım harddisklerden yana oldu.En güzel hatıra resimlerim bad sektöre düştü...Geri alması epey masraflı ve garantisi yok.Daha sonra menteşe de sıkıntı oldu.Onda da bilgisayarcı kasayı dolgu ile kapattı ve bir şey olursa kırılacak kasa.En çok şaşırdığım şey ise sony notebook u lenovo bilgisayarından sonra aldım.bataryası çabuk tükendi.2011 den beri kullandığım lenovo hala 4 saat pil ömrü ile çalışmaya devam ediyor...Lenovo fan ı kolay değişiyor.Sony ise gürültü yapmaya devam ediyor.Bu korona virüsünden sonra da bir bilgisayarcı bulup değişitireceğim.
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte2
Megabyte2
Teşekkür etti: 56 kez

Mesaj gönderen Ensatech »

Cihazın tam modelini ifixit.com sitesinde arayın kapak açılması rehberleri olabilir orada.
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

Fan hızlı çalışıyordur, uğultulu hava sesi verir.
Akşam açıyorum sanki çamaşır makinesi çalışıyor.
İstanbulda sağlam bilgisayar donanımından anlayan bir yer var mı oraya götüreyim
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Abi ben istabulda yaşamadığım için bilemiyorum. Ama arkadaşlardan yardım eden çıkabilir. Bir de yukarıda Tarkan abinin dediği doğru çıktı bahsettiğin çamaşır makinesi benzetmesi macun kuruması olayıdır. Derhal temizlik ve macunlama şart senin makineye. Eş dost yok mu güvenilir varsa biri götürün?
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

Çokta güvenim kalmadı ya eski parça takıyorlar.yok dolgu ile kapatıyorlar.daha da kötü hale getirdiler.
Kadıköy gidip pc iş hanında şansımı deneyeceğim