Fan temizliği yanlış uygulanıyor

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Fan temizliği yanlış uygulanıyor

Mesaj gönderen velociraptor »

Malesef bu arkadaşlar bilgisayarın fan temizliğini Piyasadaki birçok bilgisayarcı gibi EKSİK biliyor ve bunun farkında olmayarak video çekiyorlar. Fan temizliği diye birşey yoktur temizlenmesi gereken şey sıcak hava tahliye ızgaralarıdır.Malesef arkadaşların videolarında temizlemedikleri tek yer sıcak hava tahliye ızgaraları. Aşağıdaki resimde Sıcak hava tahliye ızgaralarının tıkalı olan kısmını görüyorsunuz. (Fana bakan iç kısım)

Resim

Asıl tıkanan yer tahliye ızgaralarının üstteki resimdeki kısmıdır , burasını fanı ayırmadan kesinlikle temizleyemezssiniz ve her iki video da da bu kısmı ayırmamışlar. Ozaman yaptıkları işlem sadece termal macun yenilemedir. Hatta Tecnopattaki arkadaş elektirik süpürgesi ile üflerken fanın dönmemesi için parmağı ile tutmadı bile , eğer o şekilde temizleyeceklerse sökmelerine gerek yok aşağıdaki yöntem çok daha sağlıklı sonuç verecektir.

https://www.sordum.net/57852/laptopun-i ... igi-yapin/

Aynı Temizleyememe videolarını yabancılarda da gördüm ve işlemin neden işe yaramayacağını yorum şeklinde yazmıştım. Şİmdi bu videoları gören diğerleri de bu şekilde Fan temizliği (Sıcak hava tahliye Izgarası temizliği) yaparlarsa vay o laptopların haline.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
esatiz
Kilobyte2
Kilobyte2

Re: Fan temizliği yanlış biliniyor

Mesaj gönderen esatiz »

İlk video 300 bin diğeri de 50 bin izlenmiş... Millete masraf çıkartmaya mı çalışıyorlar yeni laptop alsınlar diye anlamadım ki
Bilgilendirmeler için sağolun ilerde laptopum olursa diye kaydedeyim
Unutmayalım ki: Tüm bilgisayarlar aynı hızda bekler!
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Berlinde 8 yıl bilgisayar teknik işleri ve tamir vs işleri yaptım. Söktüğüm hiçbir laptopun fanını ayırıp sıcak hava tahliye ızgaralarını tamamen temizlemeden sonrasında da tekrar toplarken termal macununu en kalitelisi ile yanilemeden müşteriye teslim etmedim. Üzgünüm yaptıkları iş EKSİK , o laptop 3-5 ay sonra aynı sorunu verir. Haa bu işleri bırakıp yazılım işine geçeli 10 yılı geçti lakin daha geçen senelerde Yeğenimin laptopunu komple açıp temizledim Fan ve sıcak hava tahliye teknolojisi eskidekilerle aynı idi yani arkadaşlar malesef temizleme işlemini Eksik yapmışlar (Şahsi görüşüm)

Bu arada bu arkadaşlar ; sen çok mu biliyorsun diye düşünebilirler HAYIR donanım zengin işidir muhtemelen her iki arkadaşın donanım bilgisi benden fazladır lakin Fan temizleme diye bilinen Sıcak hava tahliye ızgara temizleme işini yıllarca yaptığım ve nasılını Berlin teknikte Uygulamalı gördüğüm için işlemlere Eksik diyebiliyorum.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
esatiz
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen esatiz »

velociraptor yazdı: 18 Şub 2021, 12:33 Berlinde 8 yıl bilgisayar teknik işleri ve tamir vs işleri yaptım. Söktüğüm hiçbir laptopun fanını ayırıp sıcak hava tahliye ızgaralarını tamamen temizlemeden sonrasında da tekrar toplarken termal macununu en kalitelisi ile yanilemeden müşteriye teslim etmedim. Üzgünüm yaptıkları iş EKSİK , o laptop 3-5 ay sonra aynı sorunu verir. Haa bu işleri bırakıp yazılım işine geçeli 10 yılı geçti lakin daha geçen senelerde Yeğenimin laptopunu komple açıp temizledim Fan ve sıcak hava tahliye teknolojisi eskidekilerle aynı idi yani arkadaşlar malesef temizleme işlemini Eksik yapmışlar (Şahsi görüşüm)

Bu arada bu arkadaşlar ; sen çok mu biliyorsun diye düşünebilirler HAYIR donanım zengin işidir muhtemelen her iki arkadaşın donanım bilgisi benden fazladır lakin Fan temizleme diye bilinen Sıcak hava tahliye ızgara temizleme işini yıllarca yaptığım ve nasılını Berlin teknikte Uygulamalı gördüğüm için işlemlere Eksik diyebiliyorum.
Haklısınız hocam katılıyorum. Tozu dışarı üfleyen parçayı mı yoksa tozları dışarıya geçiren parçayı mı temizlemek önemlidir? Yani...
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Re: Fan temizliği yanlış uygulanıyor

Mesaj gönderen lord_leo »

videoya bir bakarsınız .

Ben fan temizliğinde sürtünmeye karşı dayanıklı gress kullanıyorum. Uygulama şekli fanına göre değişiyor.

Bu bilgiyi heryerde bulamazsınız. Şu termal macun sürme olayında OC zamanı bizim tercihimiz oje fırçası gibi bir mini sürme fırçası ile (özel bir adı vardı ama hatırlamıyorum)
hem işlemci, hemde soğutucu blog üzerine zar gibi sürmek en iyi sonucu veriyordu.
Lam ve lamel üzerinde test edip , denemelerimizde en iyi sonucu böyle almıştık. Ben hala aynı yöntemi uygularım.
Anlamıyorsan sorun değil de, Anlayamıyorsan beni uğraştırma.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen esatiz »

lord_leo yazdı: 19 Şub 2021, 00:25 videoya bir bakarsınız .
Videoya biraz baktım hocam yepyeni oldu psu. Siz mi yaptınız

İmzanız da değişmiş :-D
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

esatiz yazdı: 25 Şub 2021, 01:12
lord_leo yazdı: 19 Şub 2021, 00:25 videoya bir bakarsınız .
Videoya biraz baktım hocam yepyeni oldu psu. Siz mi yaptınız

İmzanız da değişmiş :-D
Ben yapmadım. videodaki adamı tanımam.
İmza önemli değil. "Adminde de ne sabır varmış, ben olsam çoktan ceza vermiştim :)"

PC konusunda allemi cihanım diyemem ama benim kafa şu şekilde çalışır, "test et kendin öğren" termal macun sürülmesinden , fan temizliğine daha internet bile Tr de yokken bu işler ile okadar çok test yaptık ki , bir şeyler öğrendik. çift psu kullanımı, fan kontrolcü devresi yapımı, kasa sessizleştirme ve toz almayan kasa tasarımı, vs. vs. termal macuna gümüş tozu karıştırma.... saçma sapan denemeler ... Tabi birazda imkan ve merak meselesi şimdi sadece mecburi şeyler yapıyorum.

Herkese tavsiyem odur. Her söylenene inanma kendin test et.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

lord_leo yazdı: 26 Şub 2021, 04:09 İmza önemli değil. "Adminde de ne sabır varmış, ben olsam çoktan ceza vermiştim :)"
????
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

velociraptor yazdı: 26 Şub 2021, 11:08
lord_leo yazdı: 26 Şub 2021, 04:09 İmza önemli değil. "Adminde de ne sabır varmış, ben olsam çoktan ceza vermiştim :)"
????
Hak edene laf sokuyorum ya.
Özellikle yabancı forumlarda çok uyarı cezası almışlığım var. Ama artık her yerden uzak duruyorum.
Laf sokmam yok ama aktardığım bilgide yok. Uğraşın durun çözüm için , hak etmeyene yardım falan etmiyorum zaten çoğu forumdan da uzak duruyorum. Hatta artık forum ortamlarında hiç yokum denilebilinir.
Pandemi falan biraz takılıyorum bu ara , son yine kendi kabuğuma çekilirim.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Sen bu forumun oldukça eskilerindensin, aileden sayıldığın için sıkıntı yok :arrow:
Kullanıcı avatarı
esatiz
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen esatiz »

lord_leo yazdı: 26 Şub 2021, 17:48 Uğraşın durun çözüm için ,
:))
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3
İletişim: