Ekran kartından görüntü alamıyorum? Acil

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Tllo
Bit
Bit

Ekran kartından görüntü alamıyorum? Acil

Mesaj gönderen Tllo »

İyi forumlar. Asus P8H61-M LX3 PLUS R2.0 anakartım ve Asus GTX750 Ti STRIX OC Ekran kartım var. Sorunum şu şekilde ekran kartını taktığımda ne mönitörden ne de tvden görüntü gelmiyor.Ekran kartını görmüyor. Ekran kartını başka bi bilgisayarda denediğimde ise ekran kartı çalışıyor. Anakarta başka bi ekran kartı (Gt420) taktığımda ise görüntü alabiliyorum. İki parçada sağlam ancak neden birlikte çalışmıyorlar?
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Re: Ekran kartından görüntü alamıyorum? Acil

Mesaj gönderen lord_leo »

Genelde ram 'lerde uyumsuzluk sorunları çıkar ve bios update ile çözülür.
Bios update denenebilinir ama ekran kartı uyumsuzluğu çok nadir bir durumdur. Genelde Overclock yapıldığında ayarları ile oynandığında benzeri sorunlar olabiliyor.
Anakart bios update veya Ekran kartı frekanslarını düzenlemek çözüm olabilir ama anlayanın yapacağı, yanlış yapılırsa ekran kartının çekirdeğinin yanabileceği bir durum olduğundan. Sizinde bu soruyu sorduğunuza göre bu gibi derin bilgi ve deneyime sahip olmadığınızı varsayarak; garantisi varsa garantiye gönderin yoksa ekran kartını değiştirin.
Soruyu tam sormazsan, Cevabı yarım alırsın...
Tllo
Bit
Bit

Mesaj gönderen Tllo »

Hocam bütün parçaları 2.el olarak topladım ve hepsini deniyerek aldım.ilk defa da dün birleştirdim. 2 tane problemim oldu.Bu işten anladığım pek söylenemez ama ekran kartının farklı bilgisayarda çalışması ve bende çalışmaması moralimi bozdu. Diğer forumlarda da insanların başına aynısı gelmiş. Bi çözüm bulamadım. Sizin dediniz gibi herkes biostan bahsediyor.
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Tllo yazdı: 09 Oca 2021, 12:54 Hocam bütün parçaları 2.el olarak topladım ve hepsini deniyerek aldım.ilk defa da dün birleştirdim. 2 tane problemim oldu.Bu işten anladığım pek söylenemez ama ekran kartının farklı bilgisayarda çalışması ve bende çalışmaması moralimi bozdu. Diğer forumlarda da insanların başına aynısı gelmiş. Bi çözüm bulamadım. Sizin dediniz gibi herkes biostan bahsediyor.
Durumu tam olarak belirtmediğiniz için diğer olasılıkları atlamıştım. Örneğin;
Ekran kartına Overclock yapılmış olabilir, driver yükleme programı kullanmış olabilirsiniz, kırık windows kaynaklı olabilir. güç kaynağı yetersiz geliyor yada arızalı olabilir. Bios sürümü kaynaklı problem olabilir vs. vs.
Kısaca uzaktan şudur demek zor , test edip çözüm üretmek lazım.
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

Ekran kartını diğer pcie girişlerine takıp deneyin. Farklı bir psu ile deneyin. Tek tek ram takarak deneyin. Bios'u sıfırlayın.
Tllo
Bit
Bit

Mesaj gönderen Tllo »

Dediklerinizi sırayla deniyerek buraya yazacağım.Yeni başlık açmadan 2. Probleme değinmek istiyorum. Bu daha net cevabı olan bir şey xigmatek gaia2 soğutucu aldım. Ancak bilgisayar açılırken cpu fan hatası veriyor. Ve biosta cpu fan speed N/A yazıyor. Stok soğutucu fanını takdığımda Hata almıyorum ve rpm gözüküyor. Xigmatek fandan şüpheleniyorum?
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

Xigmatek fan bu hataya rağmen çalışıyor mu?
Tllo
Bit
Bit

Mesaj gönderen Tllo »

Evet çalışıyor.
Tllo
Bit
Bit

Mesaj gönderen Tllo »

lord_leo yazdı: 09 Oca 2021, 13:48
Tllo yazdı: 09 Oca 2021, 12:54 Hocam bütün parçaları 2.el olarak topladım ve hepsini deniyerek aldım.ilk defa da dün birleştirdim. 2 tane problemim oldu.Bu işten anladığım pek söylenemez ama ekran kartının farklı bilgisayarda çalışması ve bende çalışmaması moralimi bozdu. Diğer forumlarda da insanların başına aynısı gelmiş. Bi çözüm bulamadım. Sizin dediniz gibi herkes biostan bahsediyor.
Durumu tam olarak belirtmediğiniz için diğer olasılıkları atlamıştım. Örneğin;
Ekran kartına Overclock yapılmış olabilir, driver yükleme programı kullanmış olabilirsiniz, kırık windows kaynaklı olabilir. güç kaynağı yetersiz geliyor yada arızalı olabilir. Bios sürümü kaynaklı problem olabilir vs. vs.
Kısaca uzaktan şudur demek zor , test edip çözüm üretmek lazım.
Durum direk şu hocam ekran kartını mönitöre bağlanıdığımda daha power basmadan “kabloyu kontrol et” yazısını veriyor yani ekran kartını görmüyor. Hdmi ile tvye bağladığımda ise “sinyal yok” diyor. Monitör samsung sycnmaster 932n vga to dvı ile bağlıyorum. Arkadaşım kendi bilgisayarı ve monitörü ile test etti. Onda sorunsuz çalıştı
Tllo
Bit
Bit

Mesaj gönderen Tllo »

Hocam sorunu galiba buldum ancak denemedim. sanırım sorun dönüştürücüde. Kullandığım dönüştürücü pasif bi dönüştürücü ve ekran kartında sadece dvı ve hdmı olduğu için aktif dönüştürücü kullanmam lazım. Hdmı ile tvye bağladığımda niye sinyal yok diyor ? Onu düşünmekteyim.
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Tllo yazdı: 09 Oca 2021, 17:13 Hocam sorunu galiba buldum ancak denemedim. sanırım sorun dönüştürücüde. Kullandığım dönüştürücü pasif bi dönüştürücü ve ekran kartında sadece dvı ve hdmı olduğu için aktif dönüştürücü kullanmam lazım. Hdmı ile tvye bağladığımda niye sinyal yok diyor ? Onu düşünmekteyim.
Durumu tam olarak belirtmediğiniz için diğer olasılıkları yok saymamız normal.
örneğin dönüştürücü kullanımı :)
belirtmezseniz olmadığını varsayarız.

Çözümü bulunca yazarsanız , aynı soruna takılana yardımcı olur.
Tllo
Bit
Bit

Mesaj gönderen Tllo »

lord_leo yazdı: 10 Oca 2021, 00:51
Tllo yazdı: 09 Oca 2021, 17:13 Hocam sorunu galiba buldum ancak denemedim. sanırım sorun dönüştürücüde. Kullandığım dönüştürücü pasif bi dönüştürücü ve ekran kartında sadece dvı ve hdmı olduğu için aktif dönüştürücü kullanmam lazım. Hdmı ile tvye bağladığımda niye sinyal yok diyor ? Onu düşünmekteyim.
Durumu tam olarak belirtmediğiniz için diğer olasılıkları yok saymamız normal.
örneğin dönüştürücü kullanımı :)
belirtmezseniz olmadığını varsayarız.

Çözümü bulunca yazarsanız , aynı soruna takılana yardımcı olur.
Hocam bugün yeni mönitör aldım. Hdmı kablosuyla denedim. Ancak yine bi sonuç alamadım. Süreçi tekrar anlatıyım, zira yeni başlık açmam daha mı uygun ?
İşlemci; İntel İ5 3470
Anakart; Asus p8h61-m lx plus
Ram; kingston ddr3 1600 mhz 4x2=8 gb
Ssd; team cx1 240 gb
Power supply; cooleer master rs 390 watt
Ekran kartı olarak gt 430 takıyorum görüntü alıyorum. Ancak Asus strix 750 ti taktığımda ise görüntü yok. Başka bi sistemde denedik. 750 ti görüntü veriyor. Çok canım sıkılıyor bu duruma.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen shampuan »

Önemsiz iki ayrıntıya değineyim, yine devam ederiz.
Birincisi güç kaynağınız düşük. Mümkünse 500Watt minimum olmalıydı.
İkincisi ise o ekran kartının harici beslemesi var. O beslemeyi nereden sağlıyorsunuz?
----------
Benim çok detaylı anladığım işler değil bunlar... Ama benim aklıma BIOS update'den önce "güç yetmiyor mu acaba?" geliyor.

Vakayı tam ve doğru tesbit edebilmemiz için şunları yapın:

Önce şunu soralım: bu çalışmayan ekran kartını bilgisayarınıza taktınız, power düğmesine bastığınız zaman, anakarttan BİP sesi geliyor mu? Yani normal başlıyor mu?

İkincisi bu ekran kartını takmadan önce önceki ekran kartının sürücüsünü kaldırdınız mı? Belki bir çakışma oluyordur. Sistemdeki driveri kaldırıp bu ekran kartı ile başlatıldığında kötü bir ekranla gelir, sizden sürücü ister. (zaten biliyorsunuzdur diye tahmin ediyorum). Windows, ekran kartı değiştiğinde genellikle yeni donanım buldum diyerek sizi uyarır. Ama nadiren de uyarmaz.

Devam ediyoruz, yukarıdakilerin hiçbiri ise,

Arkadaşınızın bilgisayarındaki Güç kaynağını söküp kendi makinenize takın. Bir de böyle deneyin. Açılıyorsa sorun PS'den, yine açılmıyorsa ben aradan çekiliyorum.
Tllo
Bit
Bit

Mesaj gönderen Tllo »

shampuan yazdı: 13 Oca 2021, 22:08 Önemsiz iki ayrıntıya değineyim, yine devam ederiz.
Birincisi güç kaynağınız düşük. Mümkünse 500Watt minimum olmalıydı.
İkincisi ise o ekran kartının harici beslemesi var. O beslemeyi nereden sağlıyorsunuz?
----------
Benim çok detaylı anladığım işler değil bunlar... Ama benim aklıma BIOS update'den önce "güç yetmiyor mu acaba?" geliyor.

Vakayı tam ve doğru tesbit edebilmemiz için şunları yapın:

Önce şunu soralım: bu çalışmayan ekran kartını bilgisayarınıza taktınız, power düğmesine bastığınız zaman, anakarttan BİP sesi geliyor mu? Yani normal başlıyor mu?

İkincisi bu ekran kartını takmadan önce önceki ekran kartının sürücüsünü kaldırdınız mı? Belki bir çakışma oluyordur. Sistemdeki driveri kaldırıp bu ekran kartı ile başlatıldığında kötü bir ekranla gelir, sizden sürücü ister. (zaten biliyorsunuzdur diye tahmin ediyorum). Windows, ekran kartı değiştiğinde genellikle yeni donanım buldum diyerek sizi uyarır. Ama nadiren de uyarmaz.

Devam ediyoruz, yukarıdakilerin hiçbiri ise,

Arkadaşınızın bilgisayarındaki Güç kaynağını söküp kendi makinenize takın. Bir de böyle deneyin. Açılıyorsa sorun PS'den, yine açılmıyorsa ben aradan çekiliyorum.
Hocam öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Dediklerinizi sırayla cevaplamak isterim. Arkadaşın güç kaynağı ile benim ki aynı :) Çalıştırmama ihtimali biraz düşük hatta benimki daha az kullanıldı. Gtx 750Tİ’nin bu modelinde harici güç beslemesi yok hatta girişi bile yok :) max tdp; 60 watt

Anakart başlarken bip sesi vermiyor hocam, galiba anakart üzerinde speaker yok diye biliyorum. Anakartın modelini yukarıda belirttim. Normal başlıyor gibi hocam kasa ışıkları yanıyor. Klavye ve mouse geliyor. Fanlar dönüyor. Güneş doğup, çiçekler açıyor :) Hatta görüntü vermeyen ekran kartının ki bile dönüyor.

Bios güncel son sürüm. Tekrar update edebilirmiyim ?

Driverı kaldırdım hocam hatta “Display Driver Uninstaller (DDU)” ile en sağlıklı şekilde kaldırdım. Ama yine malesef yine mönitör ekran kartını görmüyor.

Velhasıl kelam canım çok sıkıldı hocam bu duruma. Onlarca forumda gezdim. Aynı hatayla ilgili bir sürü başlık gördüm ancak çözüm ortada yok. Silgiyle bile sildim pinleri siz düşünün :) vardır bunda da bi hayır ne diyelim...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen shampuan »

"Onlarca forumda gezdim. Aynı hatayla ilgili bir sürü başlık gördüm ancak çözüm ortada yok."
Bu durumdan üstteki iletilerde de bahsetmiştiniz. O halde sorunlu bir model ekran kartından bahsediyoruz. Onca forumda sıkıntı çıkardıysa ikinci el olarak elden çıkarmaya çalışın. Bir de çin malı taklit ekran kartları oluyor. Her makinede çalışmıyor ya da bazı oyunları açmıyor bilginiz olsun. Sizinki ondan değildir zannetmem. Neticede olmuyorsa olmuyordur...