Bir Dosyanın-Klasörün Bilgilerini Değiştirmek

Windows 8 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte2
Gigabyte2

Bir Dosyanın-Klasörün Bilgilerini Değiştirmek

Mesaj gönderen shampuan »

Merhabalar herkese.

Elektronik ile uğraşıyorum ve bilgisayarda devreler çiziyorum.

Bilgisayarımda EDA yazılımı kullanarak çizdiğim 100'den fazla proje dosyasını klasörlenmiş şekilde saklamaktaydım.

Geçenlerde bir iş dolayısıyla projelerden birisini kontrol edince, çıktı dosyası olarak kaydettiğim dosyaları yanlış kaydettiğimi, bu nedenle 100 civarındaki tüm projeleri tek tek elden geçirmem gerektiğini farkederek, kolları sıvayıp hepsini elden geçirdim. Hatayı düzelttim tamam.

Fakat, ben bu proje klasörlerinin tek bir klasörde saklıyor ve en son eklediğim en BAŞTA gözüksün diyerek sağtık>sırala>tarihe göre özelliğini kullanıyordum; ada göre değil, dosya boyutuna göre değil. Anlamadıysanız tekrar okuyabilirsiniz benim için meseleyi iyi anlamanız çok önemli.

Şimdi... Dosyaları tekrar düzenlediğimde sıra bozulacaktı. Ben de dosyaların bir kopyasını boş bir klasöre unzip ettim ve burada doğal olarak alfabetik sıraya göre düzenlenmiş oldular. Tarih bilgileri de değişti. Ancak orjinal dosyalar(düzeltilmemiş yanlış olanlar)ın tarih saat bilgileri duruyor; böylelikle eski ve en son eklenene göre durumu korunuyor.

İstiyorum ki yanlışını düzelttiğim bu dosyaların tarih bilgileri aynı olsun, ve yanlışlık içeren dosyaları silip yerlerine bunları koyduğumda aynı sıra ve tarih bilgileri korunsun... Projeleri hangi gün ve saatte oluşturduğum önemli. Dolayısıyla eski dosyalardaki tarihi yeni oluşturulan dosyaların tarih bilgisine geçmem gerekiyor...

Olayın özeti şu:

Resim
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Re: Bir Dosyanın-Klasörün Bilgilerini Değiştirmek

Mesaj gönderen trasmus »

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte2
Gigabyte2

trasmus yazdı: 02 Kas 2020, 00:58 https://www.petges.lu
Teşekkür ederim.
Şöyle bir sıkıntısı var, tarihi direk yazamıyorsun, her haneyi tek tek tıklatman gerekiyor. E ne var kardeşim bunda diyeceksin.
100'den fazla dosya var elimde.
Her birinin dosya bilgisine bakıp bakıp,
isimleri şaşırmadan doğru klasörü seçip,
tek tek değiştirmem gerekiyor.
Bir de beni bununla uğraştırırsa işimiz yaş...

Bir klasör içindeki dosya özniteliklerini topluca kopyalayarak, aynı isimde olanlara güncelleyecek birşey bulmam lazım...
Evet, çok şey istiyorum biliyorum :-D

Program çok güzel bu arada, teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte2
Gigabyte2

İlave yapıyorum.
Abi cidden muazzam bir program. Asla bir programı anlamadan kullanmadan boş yazmayı sevmem, yazanı da sevmem.
Program sade ve anlaşılır arayüz açısından gerçekten temiz tasarlanmış.
Herşey anlaşılır ve basit. Kullanım rahat. Hata vermeden şak diye çalışıyor ve değişiklik yapılmadan evvel "bak oğlum... emin misin?" diye soruyor.
İşlem sonunda rapor penceresi gösteriyor. Hata yok. Kullanım gayet iyi.
Ama keşke tarihi tek tek elle uğraştırmasa... Ki böyle bir özelliği içeren bir programın olmadığını tahmin edebiliyorum. Neyse. Boş bir zamanda hepsini elle ve baka baka yapıcaz.
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte2
Gigabyte2

Teşekkür ederim @trasmus
Hayır, bu da istediğim şeyi yapmıyor sanırım. Açıkçası sen vermeden evvel bunu indirip bakmıştım. Kullanımını çözemediğim için riske girmeyip sildim.

Resim

açıklamaya dikkat edersen içerikteki dosyaların eski tarihlerini koruyor olmaları gerek. Oysa her klasör içeriğindeki proje dosyaları güncellendiğinden artık bu işi yapamaz.

Sabır sınıyorum gibi bir durum var ortada. Yapmaya çalıştığım şey, başka bazı dosyaların tarih saatlerini aynı adı taşıyan diğer dosyalara nakletmek. Ben ilk verdiğin program ile tek tek uğraşarak yapmayı tercih ediyorum. Zira daha mantıklı görünüyor.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte2
Gigabyte2

=GERİ BİLDİRİM=
Merhaba arkadaşlar.
Yukarıda bahsi geçen "toplu haldeki klasörlerin ve dosyaların oluşturulma zamanlarını, yeni oluşturulanlara kopyalama" işlemi için bir seçenek yoktur. Anladığım kadarıyla böyle birşey tek tek ve elle yapılabilmektedir.

@trasmus'un yukarıda linkini "ilk" verdiği yazılımı şu anda aktif şekilde kullanıyorum ve çok memnunum:
https://www.petges.lu/

Program kurulumludur ve sağtık menüsüne yerleşerek işinizi kolaylaştırır. Kullanımı son derece rahat ve güzeldir. Dosya oluşturma zamanının değiştirilmesi söz konusu olduğunda bu yazılımı şahsi tecrübem doğrultusunda öneriyorum. Ancak; bu program, bir dosya ya da klasörün oluşturma zamanını sadece görünür şekilde değiştirmekte, NTFS özel kayıtlarında hala orjinal kayıtların durabileceği konusunda da internet ortamında yazılar bulunmaktadır. Bu nedenle yasal konularda zor durumda kalmamak için bu bilgiyi göz önünde bulundurun (kriminal incelemelerde klasör/dosyanın tarihini değiştirdiğinizi anlayabilirler)

Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.