Otomatik Şarjlı Işıldak

Elektrik ve elektronik konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Otomatik Şarjlı Işıldak

Mesaj gönderen shampuan »

Merhabalar.

Bir-iki ay evvel yaptığım ışık şiddeti ayarlanabilir ışıldak devremi paylaşıyorum. Bu ışıldak devresi, elektrik varken lambaları sönük şekilde bekleyip, pili yavaş yavaş şarj ederek elektriğin kesilmesini bekler. Elektrikleri kesildiği anda üzerindeki LED'ler pil üzerinden beslenerek yanar. Işığın şiddeti, devre üzerindeki potansiyometre vasıtası ile ayarlanabilir. Özellikle bataryanın idareli kullanılması açısından bu ışık ayarı özelliğini ekledim. Ayrıca ışıldağımızda elektrik kesildiği anda öten buzzer de bulunmaktadır. Özellikle elektrik kesintisi durumunda derhal önlem alması gereken çiftçi, kalorifer görevlisi, sistem yöneticisi gibi kişiler, kesintiden dolayı buzzerin ötmesi ve lambaların yanması ile gece rahatsız olup uyanırlar ve buzzeri susturup ışıldağı alarak işlerine bakarlar...

Devre şeması:

Resim

Resim

Devrenin PCBye aktarılması için gereken baskı şemaları:

https://drive.google.com/open?id=1kPd2t ... gWxJSMXwoM

Bir sıkıntı görürseniz bildirin.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4592 kez

Re: Otomatik Şarjlı Işıldak

Mesaj gönderen velociraptor »

Paylaşım için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

Paylaşım için teşekkürler. Devrenin maliyetini de yaklaşık olarak belirtirsen daha iyi olacağını düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

trasmus yazdı: 12 Mar 2020, 03:31 Paylaşım için teşekkürler. Devrenin maliyetini de yaklaşık olarak belirtirsen daha iyi olacağını düşünüyorum.
Bu devrenin parça maliyeti 15lirayı geçmez, hydi ben yanılayım 20TL. Asıl sorun PCB'yi bastırmakta. Kendin basma şansın varsa iyi. Yoksa ne kadara basarlar bilemiyorum.

Devrenin çin malı olanlardan farkı, çin malı gibi 2 ayda bozulmaması. Evladiyelik bir cihaz. Üstelik 9V kumanda pillerini biliyorsun onun şarjzsız olanından kullanılabiliyor. Yaptığım testlerde çinko karbon piller de şarj edilebiliyor. Alkalin kullanmamak şartıyla. Alkalinler sızıntı yapmaya çok meyilli.
luarnight
Bit
Bit

Mesaj gönderen luarnight »

iyi günler devre için çok teşekkürler çok işime yarayacak. Proteusta çizmek istiyorum o yüzden elemanların isimlerini söyleyebilir misiniz? bir de drive linki çalışmıyor
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3186 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Anneanne evlerindeki florasan lambalı radyolu ışıldakları hatırlatmış ve nostalji yaşatmıştır.