Tehlikeli Akü Tampon Şarj Devresi (V2 EKLENDİ)

Elektrik ve elektronik konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Tehlikeli Akü Tampon Şarj Devresi (V2 EKLENDİ)

Mesaj gönderen shampuan »

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda geçen devrede teknik hatalar bulunduğunu farkederek yenisin ekledim. Bu nedenle takip eden iletileri incelemenizi öneririm.

Elektronik ile uğraşmayı seviyorum. Müsait bir zamanda boşta bekleyen aküler için tampon şarj devresi çizdim. Bu cihazın amacı, çok uzun süre boşta bekleyecek akülerin, kendi kendine ölmelerinin önüne geçmektir.

Aküler, uzun süre kullanılmadıkları zaman tuttukları enerjiyi kaybetme eğilimindedirler. Böyle boşta beklerken eğer enerji düzeyleri 10,5Voltun altına inerse, plakalar zarar görür ve kullanılmaz hale gelir. Dolayısıyla akümülatörlerin uzun süre kullanılmadıkları zamanlarda ara sıra kontrol edilerek zaman zaman şarj edilmeleri gerekir.

Köy evi, dağ evi, yazlık gibi yerlerde bazı kişiler akülü invertör (UPS değil) kullanmayı tercih etmektedir. Bu yerleri sadece yaz tatillerinde ziyaret edip yılın geri kalanında evi boş bıraktıkları için, invertör sistemini besleyecekleri akü, yıl boyunca boşalarak zarar görür. Şarj cihazına bağlayıp gitseler, bu defa şarj cihazı fazla akım çeker, üstelik akü dolunca akımı kesen cinsten olmak zorundadır.

Bu sorunlarla mücadele etmektense, çok zayıf bir akım ve "yüzdürme gerilimi" adını verdiğimiz akünün dolu haline eşdeğer bir gerilim (13,5V) kaynağına bağlayarak akü çok uzun süre koruma altına alınabilir.

Bu başlıkta paylaşacağım devre de, işte bu nedenle tarafımdan oluşturulmuştur. Devremizi basit ve ucuz tutabilmek için tehlikeli yapmayı tercih ettim. Konudan anlayan arkadaşların farkedeceği şekilde, "transformatörsüz adaptör devresi" kullanıldığı için, devrenin sadece bu teknikten anlayan kişilerce kullanılması daha doğru olur; zira, devre kartının her yerinden akıma kapılma rizikosu vardır.

Yine de, ben devrenin hemen girişinde, Y kapasitörleri yerleştirerek topraklama hattı ile ilişkilendirdim. Böylelikle devreye dalgınlıkla dokunulursa, bir nebze olsun koruma sağlayacaktır...

NASIL KULLANILIR?

-Devrenin fişi prize takılır.

-Devrenin çıkış gerilimi 1k'lık potansiyometre vasıtası ile 13,5Volta getirilir. Bunu yaparken devreye dokunulmaz.

-Devrenin fişi çekilir.

-Krokodiller akünün kutup başlarına doğru şekilde bağlanır.

-Fiş prize takılır.

Artık aküyü bırakıp gidebilirsiniz.

Herhangi bir yangın rizikosuna karşı şarj yapılacak ortam doğru seçilmelidir. Çevrede kolay tutuşabilecek eşyalar bulunmamalıdır. Özellikle köy evlerinde, banyo gibi bir yerin tercih edilmes daha doğru olur. (yanıcı birşey bulunmaması açısından)

Devrenin şeması bu şekildedir:

Resim

Hemen girişteki Y kapasitörü köprüsünü görüyorsunuz.

Giriş gerilimine seri bağlanmış 1uF'lik X tip kapasitör, düşük akımlı yüksek gerilim sağlar. 4 adet 4 amperlik diyot ile doğrultulan kaynak gerilimi, 1 adet 10uF-400V kapasitör ile filtrelenir. Hemen sonra, bir ayarlı gerilim regülatör katı mevcuttur. MJE13005 ve BD139 transistörleri vasıtasıyla düşük akımlı yüksek gerilim, stabilize edilir. Potansiyometre ile stabilleştirilecek çıkış gerilim değeri ayarlanıp bırakılır. Daha sonrasında çış aküye bağlanır. Akünün yanlışlıkla ters bağlanması ihtimaline karşı bir adet diyot daha bağlanmıştır.

Bu kadar.

Devre Plastik bir kutuya sabitlenmeli, madeni vida kullanılMAMALI, sıcak silikon ile tutturulmalıdır.

Devrenin çarpılma riski olduğunu tekrar hatırlatıyorum.

Tüm tehlikelerine rağmen gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz, buna benzer devreleri devamlı kullanıyorum.

Devre kartımızın görünümü şuna benzeyecek:

Resim

Resim

Resim

Devreyi yapıp kullanmak isteyen teknikerler için baslkı PDFsini şuradan indirebilirsiniz:

https://drive.google.com/open?id=1QWpNz ... i5v51bb-XD

İyi çalışmalar dilerim... ;)
En son shampuan tarafından 04 Nis 2020, 02:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4593 kez

Re: Tehlikeli Akü Tampon Şarj Devresi

Mesaj gönderen velociraptor »

Elerine sağlık , sen keşke bu alanda eğitim görseymişsin.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Abi yardım eden kimse yok, forumlarda yardım almak için soruyorum çoğu mühendis olmasına rağmen ucundan tutup da bitirmeme yardım etmiyor. Dediğin gibi keşke eğitim alsaydım, yukardaki devrede bazı yerlerde takıldım, soru sora sora kabız oldum ağızalarından zor laf alıyorum bitirene kadar 1 haftamı verdim sonunda bitirip paylaştım. Diğer forumlarda da paylaşıcam. Dahası gelicek çizdiğim bir sürü devre var böyle.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Benim en anlamadığım taraf yardım etmeyenler , Bu genellikle bilmediklerinden oluyor. Mesela veri tabanı ile ilgili 2005 li yıllarda kutarmam gereken birşeyler vardı , sormadığım kimse kalmadı çoğuna göre bunu yapmak imkansızdı , cevabı okadar basitmişki kendimde inanamamıştım , büyük boyutlu dosyaları açabilen bir Text editörü ile açtığım SQL yedeğinin içinde Ctrl + F ile aradığım kelimeyi bulup istediğimi almıştım. Sonradan bu tarz birşeyin hiçbiryerde anlatılmadığını farkettim , yani illa bizler deneye yanıla öğreneceğiz. İlginç cidden
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hah,

Bak şimdi. Onlar bana yardım etmedikçe hırslanıp daha da başarılı oluyorum ve sorunu çözüp ortaya döküyorum. :)
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

2007 lerde Berlin Teknikte en iyi derslerimden biri veritabanı olmuştu , işte sebebi tam olarak bu :)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

velociraptor yazdı: 11 Mar 2020, 15:19 2007 lerde Berlin Teknikte en iyi derslerimden biri veritabanı olmuştu , işte sebebi tam olarak bu :)
Bravo :arrow:

Ama ekmeğe çevirebiliyor musun o önemli işte.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Anasayfalar bu forum vs hepsinde veritabanı var , bunların yedeklenmesi - geri yüklenmesi , hosting taşınmaları ... Gelir diyemem sadece cep harçlığı
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Merhabalar tekrar.

Yukarıdaki devrede teknik bazı kusurlar bulunduğunu tesbit ettik. Bu nedenle devrenin düzeltilmiş V2 sürümünü sunuyorum. Devreyi derhal kurmayınız. Önce hata var mı diye dikkatlice kontrol ediniz gözden kaçan hatalar olabilir. Devrede X ve Y direnç değerlerini tesbit edene kadar afedersiniz gıçımı yırttım ama kimse yardım etmediği için öyle kaldı. Uzmanlığınız varsa hesap yaparak bulabilirsiniz benden bu kadar.

Hızlıresim link ekleyecektim ama internetim limitli ve bir dağ başındayım. Okumayı sürdürün...

Bu devre nedir, ne işe yarar?

Uzun süre bir kenarda kalmak durumunda olan 12V akümülatörlerin limit V değerlerini korumaları için 7/24 fişte kalacağını düşünerek şahsen geliştirdiğim bir akü tampon şarj devresidir. Aküleri şark etmez! Aküye zarar vermeyecek kadar çok düşük akım ve üst limit (13,5Volt) gerilim değeri ile aküyü besleyerek full'de tutar.

Aküler çok uzun süre boşta bekletildiklerinde kendi kendilerine boşalırlar. Şayet gerilimleri 10,5Volt ve altına düşerse, bu aküye zarar verir. Kalıcı olarak kapasite kaybı yaşar, bozulurlar.

İşte yukarıdaki devre, akünün uzun süre boyunca kullanılmadığı zamanlarda daimi olarak güçte kalmasını ve tükenmemesini sağlar.

DİKKAT!

Devre tehlikelidir çünkü trafo kullanılmamıştır. Yani 220V şehir ceryanından izole edilmemiştir. Hemen girişte iki adet 4,7uF'lik Y kapasitörü köprüsü bulunsa da bu çarpılmayacağınız anlamına gelmez. Sadece şiddetli çarpılmalardan korur. Dolayısıyla devrenin sadece PROFESYONEL KİŞİLERCE KULLANILMASI ÖNEMLİDİR.

Devre şeması, görseller ve PCB baskı şemasını içerir linki buyrun:

https://drive.google.com/open?id=1DxwCu ... bZM6Pd_kQo
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Tehlikeli Akü Tampon Şarj Devresi (V2 EKLENDİ)

Eline sağlık