Bir Kez Öten Buzzer Devresi

Elektrik ve elektronik konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Bir Kez Öten Buzzer Devresi

Mesaj gönderen shampuan »

Elektronik, hobilerimden birisi. Şarjlı ışıldak, acil durum sistemleri falan geliştirirken aklıma geldi: elektrikler kesildiği zaman bir şey bana ZAAAART! pardon biiiiip diye haber versin istedim. Gerçi elektrik kesilince zaten bir şekilde anlıyorsun ama, en azından yaptığım devreyi biraz daha sükseli hale getirir diye düşündüm. Peki bunu nasıl yapabilirim diye yaptığım kağıt üzerindeki çizimlerden sonra uygulamam başarılı oldu. Devreyi yaptım, çalıştırdım, istediğim gibi sonuç verdi.

Foruma her girişte "Tek Frizde..." başlığını görmekten sıkılmıştım. (Friz?) Hem değişiklik olur, hemi de ihtiyaç duyan olursa alsın, yapsın, kullansın.

Nasıl çalışıyor:

Eğer yapmak isterseniz bu da devre şemasıdır:
Resim

Kod: Tümünü seç

90numaraşanzumanyağı
benim donanımhaberdeki rumuzum. Orada birisi istemiş, paylaştım, buraya da koymuş oldum.

Güle güle kullanın.
İyi çalışmalar...
En son shampuan tarafından 22 Haz 2019, 22:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 13 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Re: Bir Kez Öten Buzzer Devresi

Yav o değil de, youtube bir videonun link biçemini yeni güncelleme ile değiştirdiğinden beridir yapıştırdığım videoyu video player ekranı olarak ekleyemiyorum. Çıldırıcam!
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4678 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Eline sağlık
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte2
Megabyte2
Teşekkür etti: 54 kez

Mesaj gönderen Ensatech »

Bunu kesinti de kullanmak için büyük bir kondansatör ve role gerekecektir. Bu şekilde geldiğini haber verir olmuş.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Evet temel olarak direkt böyle kullanılırsa geldiğini haber verir gittiğini değil. Bu devreyi şahsi otomatik ışıldak devrelerimin çıkışınd kullanıyorum. Elektrik gittiğinde röle çıkışına pilden aniden gerilim geleceği için bu devre biiiip diye ötüp susuyor. Ben de elektriklerin gittiğini anlamış bulunuyorum. Tersini de yapabilirim. Hatırlattığınız iyi oldu :)