2 Adet UPS Aküsü Kullanarak Laptop Çalıştırma Devresi

Elektrik ve elektronik konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

2 Adet UPS Aküsü Kullanarak Laptop Çalıştırma Devresi

Mesaj gönderen shampuan »

Merhaba arkadaşlar. Boş zamanımda şarjlı laptop güç kaynağı yaptım. Yakında PCBsini de çizeceğim.

Bu devre, elektrik kesintilerinin sık yaşandığı yerlerde, elinizde UPS yoksa, fakat bir şekilde akü bulabildiyseniz laptobunuzu desteklemeniz için tarafımdan tasarlanmıştır. İdeal bir devre değildir. Tarafımdan denenmemiş fakat çalışma ihtimali çok yüksektir.

Devrenin can damarı 2 adet 12V 7Ah UPS aküsüdür. Bu aküler seri bağlı oldukları için laptopların gereksinimi olan 19V 3,5A gücü, 24V den temin edecektir. Devremiz basit bir regülatör devresidir. Yapısı son derece basittir.

Devrede AKÜ ZAYIFLADI! uyarısı bulunmaktadır. Şayet akü gerilimleri 22V ve altına düşerse zenerli transistör devresi ile kontrol edilen buzzer ötmeye başlar. Ayrıca aynı devreye bağlı kırmızı LED yanar. Kulağınızda kulaklık olup buzzeri duymazsanız bu LED size haber verir. Akü ful iken ise yeşil led yanacaktır. Akü bitip kırmızı yanıp buzzer ötmeye başladığında bilgisayarınızı kapatmak ya da devreyi şarja takmak için 2-3 dakikanız kaldı demektir.

Devremizdeki akülerin şarjı için otomatik bir şarj devresi kurmadım. Çünkü devamlı olarak fişte kalmayacağını düşündüm. Bu nedenle aynı şekil içerisinde 24V-1VA'lık bir güç kaynağı gösterdim.

Devremiz budur:

Resim

@Velociraptor resimler gözükmüyor bir ilgilenebilir misin abi be.

Arkadaşlar son olarak bir not ekliyorum devrede MJE13005 transistör var görüyorsunuz. Bu transistör ile ilgili bilmeniz gereken iki önemli şey var birincisi transistörün mutlaka soğutulması gerektiği ikincisi ise bu transistörün limiti 5Amper. Ama laptoplar 3,5A istese de biraz fazla akım gerekebilir. bu nedenle iki tane MJE transistörünü paralel bağlayarak daha güçlü bir devre elde edebiliriz. Zaten yakında çizicem.

Hertürlü yorum ve tavsiyelerinizi ekleyebilirsiniz.
En son shampuan tarafından 02 Haz 2020, 22:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: 2 Adet UPS Aküsü Kullanarak Laptop Çalıştırma Devresi

Mesaj gönderen velociraptor »

Eklediğin resim bende görünüyor , eline sağlık
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen Ensatech »

Güzel şema güneş enerjisi kullanımı durumunda faydalı olur.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen shampuan »

Ensatech yazdı:
02 Haz 2020, 22:28
Güzel şema güneş enerjisi kullanımı durumunda faydalı olur.
Teşekkür ederim ama bu haliyle çok verimli değil. Fırsat bulduğım an geliştirip paylaşacağım.